İmam Maturidi'nin ahlak eğitimi ile ilgili görüşleri
Imam Maturidi's views on moral education
  1. Tez No: 793995
  2. Yazar: AHMET YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KEYİFLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Türk İslam düşünce dünyasının yetiştirdiği en önemli İslam alimlerinden olan İmam Mâturîdî'nin genel olarak eğitime özelde ise ahlak eğitimine dair düşüncelerinin neler olduğunu ortaya koymak amacındadır. Hedeflere ulaşmak için eğitim ve ahlak eğitimi tanımları aynı zamanda çerçeveleri belirlenirken İmam Mâturîdî'nin bu kavramlardan ne anladığı betimlenerek özellikle bunlara ilişkin görüşleri yorumlanmıştır. Bu çalışmada, Mâturîdî'nin eğitim ve ahlak eğitimine dair görüşleri ele alınırken Te'vilatül Kur'an adlı eseri eksen alınmıştır. Mâturîdî'nin eğitim ve ahlak eğitimi düşüncelerinin özeti niteliğindeki bu eser başlangıç noktası olarak kabul edilmiş onun din, ahlak, eğitim, ahlak eğitimi, toplumsal değer, kültürel değer, evrensel değer gibi kavramlara yüklediği anlamları diğer eserlerinden ve onun hakkında yazılmış olan çeşitli eserlerden edinilen kanaatler ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the thoughts of Imam Maturidi, one of the most important Islamic scholars raised by the Turkish-Islamic world of thought, about education in general and moral education in particular.While education and moral education definitions and also their frameworks are stated to accomplish the aims, İmam Mâturîdî's thoughts especially related to them are interpreted by representing what he understands by these notions. In this study, Mâturîdî's work named Ta'wîlât al-Qur'ân is based while his thoughts regarding education and moral education are reviewed. This work having a qualify as a summary of Mâturîdî's education and moral education thoughts is acknowledged as an origin and the meanings he attached to the notions like religion, morality, education, moral education, social values, culturel values, universal values are explained with the opinions acquired from his other works and the various works written about him.