Ergenlerin ebeveynleri tarafından maruz kaldığı duygusal istismar ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional abuse of adolescents by their parents and social media addiction
- Tez No: 794013
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Ergenlerin Ebeveynleri Tarafından Maruz Kaldığı Duygusal İstismar ile Sosyal Medya Bağımlılığı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya İli Yeşilyurt ilçe merkezinde bulunan liselerden kura yöntemiyle seçilen beş lisede Ekim 2021 ile Mart 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. 13-18 yaşları arasında 428 ergen katılmıştır. Veriler; tanıtıcı özellikler formu, Ergenler için Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği ve Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde (SPSS) 26.0 paket programı, değerlendirilmesinde normallik varsayımı Kolmogorov- Smirnov, Shapiro- Wilk testleri, mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Dunn- Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır ve Sperman Brown korelasyon katsayısı hesaplanması için kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada algılanan duygusal istismar–Anne formu düzeyinde (57.85±19.14) toplam puan, algılanan duygusal istismar–Baba formu düzeyinde (56.98±20.09) toplam puan, sosyal medya bağımlılık düzeyinde ise (5.68±2.40) toplam puan değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the relationship between emotional abuse of adolescents by their parents and social media addiction. Material and Method: The research was done by cross-sectional. The universe of the research consists of five high schools selected by lot between November 2021 and December 2022 in Malatya Province Yeşilyurt district center. 428 adolescents between the ages of 13-18 participated to the study. Data were collected using the descriptive characteristics form, the Perceived Emotional Abuse Scale for Adolescents (ASDS), and the Adolescent Social Media Addiction Scale (SMDS). The 26.0 package program (SPSS) was used in the analysis of the data, the normality assumption Kolmogorov- Smirnov, Shapiro- Wilk tests, the mann-Whitney U test, the Kruskal Wallis test, the Dunn- Bonferroni multiple comparison test were used in the evaluation, and the Sperman Brown correlation coefficient was used for calculation. Results: The total score at the perceived emotional abuse–mother form (57.85±19.14), the total score at the perceived emotional abuse–father form (56.98±20.09), and the social media addiction level (5.68) A total score of ±2,40) was obtained.