Ondokuz Mayıs Üniversitesi Aziziye ve pelitköy eğitim aile sağlığı merkezine başvuran yetişkin bireylerin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyleri ve sağlıklı yaşam davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovasculer diseases risk factors knowledge levels and HEALTHY living behaviors of adult individuals applying to Ondokuz Mayis University Aziziye and pelitkoy education family health center
  1. Tez No: 794012
  2. Yazar: BÜŞRANUR ÇAĞAL KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, erişkinlerin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri hakkında bilgi düzeyleri ve sağlıklı yaşam davranışlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel bir çalışmadır. Veriler Ağustos-Eylül 2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran 18-65 yaş arası bireylere yüz yüze görüşme yapılarak anket ile toplandı. Ankette sosyodemografik bilgi formu ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya toplam 366 kişi katıldı. Yaş ortalaması 41,23±13,61 yıl ve %60,4'ü kadındı. %42,3'ünün bel çevresi genişti. BKİ'ye göre sınıflandırmada %42,9'u kilolu, %21,9'u obezdi. %38,5'inin kronik bir hastalığı bulunmaktaydı ve %38,3'ünün birinci derece akrabalarında KVH öyküsü mevcuttu. Katılımcıların KARRİF-BD ölçeği puan ortalamaları 19,07±4,92 idi.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to evaluate adults' knowledge level on cardiovascular disease risk factors and healthy lifestyle behaviors. MATERIALS AND METHODS: It is a cross-sectional study. The data were collected by face-to-face interviews with individuals aged 18-65 who applied to Ondokuz Mayıs University Education and Family Health Centers between August and September 2022. The sociodemographic information form and Cardiovascular Diseases Risk Factors Knowledge Level (CARRIF-KL) Scale were used in the questionnaire. RESULTS: A total of 366 people participated in the research. The mean age was 41.23±13.61 years, and 60.4% were women. 42.3% of the waist circumference was wide. According to BMI classification, 42.9% were overweight, and 21.9% were obese. 38.5% had a chronic disease, and 38.3% had a history of CVD in their first-degree relatives.