Bruksizm tedavisinde botulinum toksin, kuru iğne, farmakolojik tedavi uygulamaları ve terapötik egzersiz müdahalelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of botulinum toxin, DRY needling, pharmacological therapy and therapeutic exercise in the treatment of bruxism
- Tez No: 794016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALANUR ÇİFTÇİ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Populasyonun büyük çoğunluğunu etkileyen bruksizm olgularında, geleneksel tedavi yaklaşımlarına alternatif olabilecek güvenli, etkili ve erişilebilir tedavi metotlarının detaylı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bruksizmin tedavisinde kuru iğne ve fizik tedavi yöntemlerinin diş hekimliğinde tanınması ve etkinliklerinin anlaşılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kohort niteliğinde, kontrollü randomize bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya dahil olan bireyler kliniğimize başvuran 18-65 yaş aralığında bruksizm tanısı konulmuş 80 hastadan (4 hasta grubu) oluşmaktadır. Çalışma ile bruksizmli bireylere uygulanan botulinum toksin, kuru iğne, farmakolojik tedavi ve terapötik egzersiz müdahalelerinin; VAS (Visual Analog Scale) skoru, maksimum ağrısız ağız açıklığı, mandibulada sağ lateral ve sol lateral hareket miktarı, mandibulada protruziv hareket miktarı, oral sağlık ve stres üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bulgular: Tüm gruplarda ilerleyen haftalarda (2, 4, 12. hafta) VAS değerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma gözlenmiştir (p0,05). Botulinum toksin grubunda 2. ve 12. hafta OHIP-14 değerinde azalma gözlenerek ağız sağlığında iyileşme saptanmıştır. Sonuç: Tüm tedavi gruplarında ağrıda azalma gözlenmiştir. Botulinum toksin ve farmakolojik tedavi gruplarında ise ağrısız ağız açıklığında artış saptanmıştır. Çalışma sonucunda kuru iğne ve terapötik egzersiz müdahalelerinin bruksizmin tedavisinde umut verici olduğu ve ileride yapılacak çalışmalara dayanak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the safe, affective and accessible treatment methods that can be an alternative to traditional methods in bruxism. Also it was aimed to increase the awareness of dry needling and physical therapy methods in dentistry. Materials and Methods: The study was a prospective cohort and controlled randomized survey. 80 bruxism patients between the ages of 18-65 were divided into 4 groups(n=20) randomly. In Group 1; Botulinum toxin (BTX-A) Group 2; dry needling, Group 3; pharmacological treatment and Group 4; therapeutic exercise interventions were performed. In all groups, OHIP-14 (Oral Hygiene Impact Profile-14) and PSS-4 (Perceived Stress Scale-4), VAS (Visual Analog Scale) score, maximum painless mouth opening, amount of bilateral and protrusive movement of the mandible was measured and recorded before the treatment (week 0) and 2, 4, and 12 weeks after the treatment. Results: VAS value at baseline time was found significantly higher than the following weeks in all groups. In the botulinum toxin and pharmacological treatment group, the average maximum painless mouth opening at baseline time was found significantly lower compared to the following weeks. Amount of right lateral, left lateral and protrusive movement; oral health and stress values didn't show significant difference (p>0,05). Conclusion: All patient groups showed significant pain reduction after treatment. In botulinum toxin and pharmacological treatment groups mouth opening was increased. Our results suggest that dry needling and therapeutic exercise interventions are promising and may help further researches.