Hafriyat depolama alanları için uygun yer seçimi modelinin geliştirilmesi: Trabzon ili örneği
Development of site selection model for excavation storage areas: Case study for Trabzon
- Tez No: 794017
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hafriyat depolama tesisleri, hafriyatların kontrollü bir şekilde biriktirildiği alanlardır. Nüfusun artması ve buna bağlı olarak inşaat sektörünün büyümesi ile artan hafriyat miktarlarının, çevresel ve sosyal sorunlara yol açmaması için hafriyat depolama tesislerinin oluşturulması gereklilik haline gelmiştir. Depolama sahası yer seçimi hafriyat yönetiminin en önemli aşamalarından biridir. Depolama tesislerinin yer seçiminde pek çok kriter dikkate alınmıştır. Bu çalışmada, Trabzon ili özelinde en uygun hafriyat depolama tesisi yer seçimi işlemi gerçekleştirilmiştir. Trabzon ölçeğinde hafriyat depolama tesisi olabilecek yerler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanılarak analizleri gerçekleştirilmiş ve yeni hafriyat depolama tesisi alanları alternatifli olarak ortaya çıkarılmıştır. Alternatifli olarak belirlenen uygun alanlar için kapasite hesaplamaları, ulaşım-erişim ve maliyet analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Excavation storage facilities are areas where excavations are collected in a controlled manner. With the increase in population and the growth of the construction sector, the amount of excavation that increases may cause environmental and social problems. Therefore, the establishment of excavation storage facilities has become a necessity. Landfill site selection is one of the most important stages of excavation management. Many criteria have been taken into account in the location selection of storage facilities. In this study, the most suitable excavation storage facility location selection process was carried out in Trabzon province. Locations that could be excavation storage facilities in Trabzon scale were analyzed using Geographic Information Systems (GIS) and the Analytical Hierarchy Process (AHP), one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods, and new excavation storage facility areas were revealed as alternatives. Capacity calculations, transportation-access and cost analyzes were carried out for suitable areas determined as alternatives.