Temporal lob epilepsisinde hipokampüsün volümetrik MR incelemesi
Volumetric MR study of hippocampus in temporal lobe epilepsy
- Tez No: 79406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Mezial temporal skleroz, temporal lop epilepsisinde en yaygın patolojik bulgudur. Makroskobik olarak hipokampusun unilateral atroflsi, mikroskobik olarak ise nöron kaybı ve gliosis ile karekteristiktir. Nöron kaybı özellikle CAı,CA3 ve CA4 bölgesindedir. CA2 bölgesi relatif olarak korunmuştur. Magnetik rezonans görüntüleme ile hipokampal skleroz güvenilir bir şekilde tespit edilebilmektedir.Bu çalışmada, dirençli olup olmadığına bakılmaksızın, TLE'si olan 28 hastanın MR'larında volümetrik inceleme yapılmıştır. Sonuçlar kontrol grubunun hipokampus volumleri ve EEG bulgularıyla karşılaştırılmıştır. Çalışmaya, kesin temporal lob başlangıçlı parsiyel nöbeti olan 28 hasta alındı. Bu hastaların 19'u erkek 9'u kadındı. Yaşlan 17 ile 48 değişmekte olup, ortalama yaş 27 idi. Kontrol grubu ise, 3'ü erkek 12'si kadın olamak üzere 15 sağlıklı bireyden oluşmaktaydı. Yaş ortalaması 28idi. Gradient eko sekansında 3 boyutlu görüntüleme tekniğiyle 3mm kalınlığında ve aralıksız kesitler elde edildi. Ti ağırlıklı mid-sagittal kesitlerde intrakranial alan hesabı yapıldı.Tı ve T2 ağırlıklı kesitler,hipokampus uzun eksenine dik (oblik koronal) ve paralel (oblik aksiyel) kesitler elde edilerek reformatlandı.Her bir hasta için hesaplanan sağ ve sol hipokampus mutlak hacimleri ile sağ sol hacim farkları, kontrol grubundaki hipokampus volumleriyle karşılaştırıldı. Hasta grup ile kontrol grubu hipokampus volumleri karşılaştırıldığında, kontrol grubunun hipokampus volumleri anlamlı dercede daha büyüktü (P Görsel olarak, 14 hastada unilateral atrofi saptandı(%50).Volumetrik incelemede ; mutlak hacim değerlerine göre 6 hastada bilateral atrofi(%16.8), 8 hastada ise uniletaral atrofi saptandı.(%28). Sağ- sol hacim farklarına göreyse, 20 hastada unilateral atrofi vardı (%75). Hastaların %78'inde EEG anormalliği vardı. %54 hastada unilateral bir anomallik söz konusuydu ve bu hastaların nöbet tarafıyla MR'daki hipokampus anormalliği uyumluydu. Ancak EEG verileriyle, volumetrik sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mesial temporal sclerois is the most common pathological finding in temporal lobe epilepsy. Unilateral atrophy of the hippocampus as macroscopically, neuronal loss and gliosis as microscopically are its characteristics. Neuronal loss is especially present in the CA1, CA3 and CA4 regions while the CA2 region is relatively spared. Magnetic resonance imaging reliably demonstrates hippocampal sclerosis.In this study,28 patients' magnetic resonance images were examined volumetrically. The selection of the cases was made regardless of resistance to medical therapy. The results were compared with the control group's hippocampal volumes and electroencephalographic findings. The study included 28 patients with the definite diagnosis of temporal lobe complex partial seizure, of those, 19 were male while 9 were female. Their age ranged from 17 to 48 years (mean age was 27 years).The control group was constituted of 15 healthy individuals of whom 3 were males and 12 were female. The mean age was 28 years.In the gradient echo sequence,3mm thick, uninterrupted slices were obtained using a three-dimensional imaging technique. In the Ti weighted mid-sagittal plane, the intracranial area was calculated. In the Ti and T2 weighted slices:Slices were taken perpendicular (oblique coronal) and parallel (oblique axial) to the long axis of the hippocampus and these were rearranged into a new format. For each patient, the absolute volume of the left and right hippocampi, right/left volume diffences were calculated. These values were compared with the hippocampal volumes of the control group.