15-16 yaş grubu basketbolculara uygulanan çabuk kuvvet ve pliometri çalışmalarının fiziksel ve fizyolojik özelliklere etkisi
Effects of explosive power and plyometric trainings on aged 15-16 years basketball players physical and physiological parameters
  1. Tez No: 79408
  2. Yazar: SUAT ÖZTİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
-77- 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı; 8 haftalık çabuk kuvvet ve pliometrik antrenman programının 15-16 yaş erkek basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya 30 deney, 15 kontrol grubu olmak üzere 45 basketbolcu katılmıştır. Deney grupları 8 hafta süre ile haftada 3 gün çabuk kuvvet ve pliometri çalışmaları ile birlikte teknik antrenman yaptılar. Kontrol grubu ise haftada 3 gün teknik antrenman yaptı. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri bilimsel geçerliliği kabul edilmiş laboratuvar ve alan testleri ile belirlendi. Deneklerden elde edilen sonuçlar ön ve son testlerin aritmetik ortalama (X), standart sapma (S. D) yüzde değişim ve t-testi varyans analizi ile bilgisayarda yapıldı. 8 haftalık antrenman programı sonucunda çabuk kuvvet grubunun İKAS, dikey sıçrama, yatay sıçrama, 30 m sürat, anaerobik güç, 20 m mekik, vücut yoğunluğu, vücut yağ yüzdesi ve yağsız vücut ağırlığında anlamlı değişim olmuştur (PO.01). Vücut ağırlığında anlamlı değişiklik (PO.05) seviyesinde olmuştur. Esneklik değerinde anlamlı değişiklik olmamıştır (PO.05).-78- Pliometri grubunun İKAS, 20 m mekik, dikey sıçrama, yatay sıçrama, 30 m sürat, anaerobik güç, esneklik, vücut yoğunluğu, vücut yağ yüzdesi değerlerinde (P0.05). Kontrol grubu sporcularında İKAS, 20 m mekik, yatay sıçrama değerlerinde (PO.01) düzeyinde anlamlı gelişme olmuştur. Dikey sıçrama, 30 m değerlerinde (P0.05). Araştırma sonucunda, 8 hafta süre ile yapılan, çabuk kuvvet ve pliometri antrenmanlarının, sporcuların, genel olarak fiziksel ve fizyolojik özelliklerine etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-79- 7. SUMMARY The aim of this study is to find out the effects of a 8 weeks plyometric and explosive strength training program on physiological and physical parameters of male basketball players between the age of, 15 and 16. 45 players, 15 in the control and 30 in the experimental group, were utilized. First experimental group has performed plyometric exercises, second experimental group has performed explosive strength, both group has performed technical training three days a week for eight week. The physical and physiological parameters of the subjects were determined by standardized lab and field tests. The results of the survey, the arithmetic average of the pre and after training tests (X), standard deviation, percentage variation, t-test variant and the analysis were evaluated by computer. At the end of the 8 weeks training, the pre and post test results of plyometric group were compared and a significant change was observed in the scores of resting heart rate (RHR), V02 max, vertical jump horizontal jump, 30 m sprint, anaerobic power, flexibility body density, body fat % (P0.05).