Mukogingival problemi olan hastaların periodontal estetik algısının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal aesthetic perception and quality of life of patients with mucogingival problem
- Tez No: 794070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı klinik rutinde çok sık karşılaştığımız mukogingival problemlerden olan anterior bölgedeki diş eti çekilmesi ve diş eti büyümesini ile ilişkili bireylerin periodontal estetik algısını ve yaşam kalitesini değerlendirmektir. Çalışmamıza periodontal sağlıklı, kronik inflamatuar diş eti büyümesi ve Cairo Tip1 diş eti çekilmesi teşhisi konulmuş 184 birey dahil edildi. Periodontal klinik durumlarını değerlendirmek amacıyla, plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondlamada kanama indeksi (SKI), klinik ataşman seviyesi, (KAS), çekilme derinliği (ÇD) ölçümleri yapıldı. Sonrasında bireylere ait sosyoekonomik ve demografik veriler ve oral hijyen alışkanlıkları kaydedildi. Periodontal estetik algı, periodontal estetik algı sakalası(PAPS) ile ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi (OHRQoL) ise Ağız Sağlığı Etki Profili-14 (OHIP-14) ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotları, Shapiro-Wilk Testi, Kruskall-Wallis testi, Mann-Whitney U Testi, Chi-square analizi, Spearman's korelasyon analizi kullanıldı. PI, GI, SK, değerleri en yüksek diş eti büyümesi grubunda, en düşük periodontal sağlık grubunda bulundu. PAPS-T, PAPS-E ve PAPS-P skorları en yüksek periodontal sağlıklı grupta bulundu. PAPS-E skoru diş eti çekilmesi ve diş eti büyümesi için benzerdi. PAPS-P skoru diş eti büyümesi grubunda en düşüktü. Fonksiyonel kısıtlılık değeri hariç diş eti çekilmesi ve diş eti büyümesi grubunda OHIP skorlarında fark gözlemlenmedi. Fonksiyonel kısıtlılık değerinde en yüksek skor diş eti büyümesinde gözlendi. Sosyal yetersizlik değeri hariç, diğer OHIP-14 alt başlıkları ve total OHIP-14 skoru en düşük değer periodontal sağlıklı grupta bulundu. Sosyal yetersizlikte gruplar arası fark bulunamadı. Çalışmamıza göre diş eti çekilmesi ve diş eti büyümesi bireylerin estetik algıları ve OHRQoL'si benzer oranda etkilenmiştir. Diş eti çekilmesi olan bireylerin periodontal estetik algıları, diş eti büyümesi olan bireylere göre daha iyidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the periodontal aesthetic perception and quality of life of individuals associated with gingival recession and gingival enlargement in the anterior region. Our study included 184 individuals with periodontal healthy, diagnosed with chronic inflammatory gingival enlargement and Cairo Type 1 gingival recession. In order to evaluate periodontal clinical conditions, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), clinical attachment level (CAL), and recession depth (RD) were measured. Then the socioeconomic and demographic data of the individuals and their oral hygiene habits were recorded. Periodontal aesthetic perception was evaluated using periodontal aesthetic perception scale (PAPS), and oral health-related quality of life (OHRQoL) was evaluated using the Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) scale. In the statistical analysis of the data, descriptive statistical methods, Shapiro-Wilk Test, Kruskall-Wallis test, Mann-Whitney U Test, Chi-square analysis, Spearman's correlation analysis were used. PI, GI, SK values were highest in the gingival enlargement group and lowest in the periodontal health group. The highest PAPS-T, PAPS-E and PAPS-P scores were found in the periodontal healthy group. The PAPS-E score was similar for gingival recession and gingival enlargement. The PAPS-P score was lowest in the gingival enlargement group. No difference was observed in OHIP scores in the gingival recession and gingival enlargement group, except for functional limitation value. The highest score in functional limitation was observed in gingival enlargement. Except for the social disability value, the lowest values of other OHIP-14 subheadings and total OHIP-14 score were found in the periodontal healthy group. There was no difference between the groups in social disability. According to our study, gingival recession and gingival enlargement were similarly affected by individuals' aesthetic perceptions and OHRQoL. Periodontal aesthetic perceptions of individuals with gingival recession are better than individuals with gingival enlargement.