Preslenen farklı lityum-X-silikat seramiklerin mekanik özelliklerinin ve renk değişikliklerinin incelenmesi
Mechanical properties and color changes of different pressable lithium-X-silicate ceramics
  1. Tez No: 794071
  2. Yazar: BEYZA BETÜL ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KUL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı yüzey işlemlerinin, preslenen üç farklı lityumX-silikat cam seramik materyalinin, mekanik ve optik özellikleri üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Her bir cam seramik materyalinden (IPS e.max Press, Celtra Press, HS10PC) 22'şer tane disk şeklinde ve 22'şer tane dikdörtgenler prizması şeklinde olmak üzere toplam 132 tane örnek kayıp mum tekniğiyle elde edildi ve tüm örneklere glaze uygulaması yapıldı. Her bir materyal grubundaki örneklerin yarısına aşındırma ve ardından polisaj uygulaması yapıldı. Altı farklı grup (IPS e.max press glaze, IPS e.max Press polisaj, Celtra Press glaze, Celtra Press polisaj, HS10PC glaze, HS10PC polisaj) oluşturuldu. Disk şeklindeki örneklerin spektrofotometre (Vita EasyShade V, Vita Zahnfabrik, Germany) ile ilk renk ölçümleri yapıldıktan sonra örnekler iki hafta etüvde (Binder ED 23 Etüv Classic) kahve solüsyonu içinde bekletildi, ardından son renk ölçümleri yapıldı ve ΔE00 değerleri hesaplandı. Ardından disk şeklindeki örneklerin yüzey sertlik değerleri ışık mikroskobu (FM-800e, Future Tech, Japonya) yardımıyla ölçüldü. Dikdörtgenler prizması şeklindeki örnekler 2 gün etüvde distile su içinde bekletildikten sonra evrensel test cihazı (Instron 5566A; Instron Co, Norwood, Massachusetts) yardımı ile eğme dayanımları ölçüldü. İstatistiksel değerlendirme Statistical Package for Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmanın sonuçlarına göre, gruplar arasında eğme dayanımı, yüzey sertliği ve renk değişiminde, anlamlı farklılıklar gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of different surface treatments on the mechanical and optical properties of three different pressed lithium-X-silicate glass ceramic materials. Material and Methods: A total of 132 samples from each glass ceramic material (IPS e.max Press, Celtra Press, HS10PC) were obtained using the lost wax technique, 22 each in the form of discs and 22 in the form of rectangular prisms, and glaze was applied to all samples. Half of the samples in each material group were etched and then polished. Six different groups (IPS e.max press glaze, IPS e.max Press polish, Celtra Press glaze, Celtra Press polish, HS10PC glaze, HS10PC polish) were created. After the first color measurements of the disc-shaped samples were made with a spectrophotometer (Vita EasyShade V, Vita Zahnfabrik, Germany), the samples were storage (Binder ED 23 Oven Classic) in coffee solution for two weeks, then the final color measurements were made and ΔE00 values were calculated. Then, the surface hardness values of the disk-shaped samples were measured with the help of a light microscope (FM-800e, Future Tech, Japan). Rectangular prism-shaped specimens were storage in distilled water for 2 days, and their flexural strength was measured with the help of a universal tester (Instron 5566A; Instron Co, Norwood, Massachusetts). Statistical analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program. Results: According to the results of the study, significant differences were observed between the groups in terms of flexural strength, surface hardness and color change (p0.05).