Brics-t ülkelerinde sürdürülebilir kalkınmanın sosyal, ekonomik ve çevresel boyutu
The social, economic, and environmental dimensions of sustainable development in Brics-t countries
  1. Tez No: 794080
  2. Yazar: TUBA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
1987 yılında Dünya Ekonomik Kalkınma Komisyonunun (WCED) Our Common Future (Brundtland) raporuyla birlikte sürdürülebilir kalkınma kavramı dünya gündeminde en önemli konulardan biri olmaya başlamıştır. Bu çerçevede sürdürülebilir kalkınma ile toplumların sosyal, ekonomik ve çevresel anlamda eşit yaşam standartlarına ulaştırılması amaçlanmaktadır. Özellikle BRICS-T gibi gelişmekte olan ülkelerin içinde bulundukları yaşam standartlarını iyileştirmek, uluslararası alanda rekabet güçlerini artırmak ve söz sahibi olmalarını sağlamak adına sürdürülebilir kalkınmanın önemi günümüzde daha fazla ön plana çıkmaktadır. BRICS ülkelerinin 2008 küresel krizinin ardından gelişmiş ülkelere göre dünya piyasalarında daha fazla gelişme göstermesi ve ABD gibi gelişmiş ülkelerin hegemonyasına son vermek için küresel alanda attığı adımlar son zamanlarda önemli tartışma konusu olmaktadır. Türkiye ekonomisi de son yıllarda dış ticarette daha çok BRICS ülkeleri ile birlikte faaliyet göstermeye başlamıştır. Aynı zamanda katıldığı onuncu BRICS zirvesi nedeniyle Türkiye'nin de bu gruba dâhil olacağı düşüncesi gündeme gelmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı BRICS-T ülkelerinde sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği teorik ve amprik araştırmalarla incelemektir. Yapılan amprik inceleme sonucunda, sabit sermaye yatırımları ve kamu harcamalarının kişi başına reel milli gelir üzerinde; yenilenebilir enerji, kişi başına reel gelirin karesi ve ormanlık alanların ekolojik ayak izi üzerinde; demokrasi ve okullaşma oranının cinsiyet eşitliği üzerinde anlamlı etkisinin olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Our Common Future (Brundtland) report of the World Economic Development Commission (WCED) in 1987, the concept of sustainable development has become one of the most important issues on the world agenda. In this framework, it is aimed to achieve social, economic and environmental equal living standards for societies with sustainable development. The importance of sustainable development comes into prominence today, especially in order to improve the living standards of developing countries such as BRICS-T, to increase their competitiveness in the international arena and to enable them to have a say. The steps taken by the BRICS countries in the global arena to end the hegemony of developed countries such as the USA and to show more development in world markets compared to developed countries after the 2008 global crisis has been an important topic of discussion recently. In recent years, the Turkish economy has started to operate mostly with the BRICS countries in foreign trade. At the same time, due to the tenth BRICS summit it attended, the idea that Turkey would also be included in this group came to the fore. Therefore, the aim of this study is to examine social, economic and environmental sustainability in BRICS-T countries with theoretical and empirical research. As a result of the empirical analysis, It was decided that fixed capital investments and public expenditures had a significant effect on real national income per capita; renewable energy, real per capita income squared and forested areas had a significant effect on ecological footprint; democracy and schooling rate had a significant effect on gender equality.