بناء الأسرة فـي القرآن الكريم المقاصد والمشكلات والحلول دراسة تحليلية
Kur'an-ı Kerim ışığında aile inşa etmek: niyetler, sorunlar ve çözüm yolları: Analitik bir çalışma
  1. Tez No: 794083
  2. Yazar: OMAR AHMED RAHEEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
(Kur'an-ı Kerim Işığında Aile İnşa Etmek: Niyetler, Sorunlar ve Çözüm Yolları: Analitik Bir Çalışma) başlıklı bu araştırma, Müslüman ailenin temel unsuru olan kadın ve erkek Müslüman bireyi aydınlatmayı amaçlamaktadır. iyi bir toplumun ana unsurudur.Araştırmanın birinci bölümünde Kur'an-ı Kerim'deki yapı ve aile kavramı ve bunların kullanımları, ikinci bölümünde ise ahlakın amaçlarından bahsedilecektir. Kuran'da aile ve onun yapısı, yasal veya yaşamsal amaçlı, bireysel veya toplumsal, evlilik sürecinde hangi engellerle karşılaşabileceğinizi ve sonra bunlara çözüm bulmaya çalışabileceğinizi; Araştırmanın sorunsalı, şimdiye kadar aile sorunlarına önerilen çözümlerin birçoğunun, çağın çok karmaşık yeniliklerinden kaynaklanan sorunların gelişimiyle orantılı olmayan eski çözümler olmasıdır ve daha sonra bu araştırma; Buna ulaşmak için araştırmacı tümevarımlı betimleme yöntemini kullanmıştır: Müslüman ailenin oluşumu ve karşılaştığı sorunlarla ilgili Kur'an-ı Kerim ayetleri ve Peygamberimizin sünnetini takip ederek. Analitik yaklaşım: toplanan bilgilerin analiz edileceği, tartışılacağı ve uygun çözümlerin bulunacağı yer. Bu, dönemin gelişmelerine uygun olarak konuyla ilgili yazıların eksikliğinde temsil edilen araştırma boşluğunu kapatmak içindir. Araştırmanın en belirgin bulguları arasında çağdaş anlamdaki aile kelimesinin Kur'an-ı Kerim'de kullanılmadığı, bunun delillerinden yararlanıldığı ve ailenin hangi sorunlarla karşılaştığını belirlemede Kur'an-ı Kerim'in tüm pozitivist yaklaşımlardan önce geldiğidir. evlilik öncesi ve evlilik sırasında karşılaşabilecekleri ve ailenin karşılaştığı bu engellere ve sorunlara uygun çözümler geliştirmede diğer Müfredatlardan önce geldiği.
Özet (Çeviri)
This research titled (Building the Family in the Light of the Holy Qur'an: Intentions, Problems and Solutions: An Analytical Study) aims to shed light on the Muslim individual, male or female, as a main component of the Muslim family, which in turn is the main component of a good society. In the first chapter of the research, the concept of The structure and the family in the Holy Qur'an, and their uses. In its second chapter, it will talk about the purposes of the family and its structure in the Qur'an, whether they are legal or life purposes, individual or societal. What obstacles you may go through during marriage, and then work to find solutions to them; The problematic of the research is that many of the solutions to family problems proposed so far are only old solutions that are not commensurate with the developments of problems resulting from the very complex innovations of the age, and then this research was; To reach this, the researcher used the inductive descriptive method: by following the verses of the Holy Qur'an and the Sunnah of the Prophet, which are related to the formation of the Muslim family and the problems it faces. The analytical approach: where the collected information will be analyzed, discussed, and appropriate solutions will be found. This is to bridge the research gap represented in the lack of writings on the subject in keeping with the developments of the era. Among the most prominent findings of the research is that the word family in the contemporary sense was not used in the Qur'an, but rather used evidence of it, and that the Holy Qur'an preceded all positivist approaches in determining what problems the family might face before and during marriage, and that it also preceded other Curricula in developing appropriate solutions to those obstacles and problems facing the family.