بناء الشخصية في روايات يوسف الصائغ رواية اللعبة والمسافة أنموذجاً (دراسة سردية)
Yusuf es-Saiğ'in Entrika ve Mesafe romanlarında karakter inşası
- Tez No: 810218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Iraklı yazar Yusuf es-Sâiğ'in“Komplo”ve“Mesafe”adlı iki romanını ele almaktadır. Iraklı Hristiyan yazar, yaşadığı dönemdeki Baas idaresi tarafından komünist partiye üye olma suçlamasıyla hapsedilmiş ve zulme uğramıştır. Sonra Komünist partiden ayrılıp Baas partisine geçmiştir. Bu arada Müslüman olan yazar Müslüman bir bayanla evlenip onu da boşamıştır. Müslümanlıktan irtidat edip tekrar Hristiyanlığa geçmiştir. Yazarın“Mesafe”isimli romanı siyasi iktidarın eleştirisi üzerinedir. Fakat yazar anlatısında sembolik ifadeler kullanmıştır. Yazar eleştirdiği otoriteden korktuğu için sembolik anlatımların arkasına gizlenmektedir. Romanın ana fikri kahramanlık ve hıyanettir. Yazar romanında Irak'ın açık hava hapishanesine dönüştüğünü başarılı bir kurguyla ortaya koyar. Yazarın bu anlatısıyla zulmün karşısında fikir özgürlüğünün bir hiç olduğunu görmekteyiz. Yazarın ikinci romanı olan“Komplo”ise hıyanet şüphesi ve güven krizi üzerinedir. Hikayenin tamamı telefon komplosu üzerine kurgulanmaktadır. Hikayenin doktor kahramanının eşine her akşam meçhul bir telefon gelmekte ve eşinin bu kişiyle telefon görüşmeleri de devam etmektedir. Buna mukabil doktorun kurguladığı telefon arkadaşlığı görüşmeleri nedeniyle doktorda hanımına karşı kıskançlık ateşi alevlenmektedir. Olaylar gelişmekte, hisler ve istekler çatışmaktadır. Hanım kocasının komplosunu ortaya çıkarmakta fakat romanın meçhul kişisi Rafi ile bitmesi için bayan komplosunu açıklamamaktadır. Yazar iki romanıyla şahısların gizli ve psikolojik çatışmalarını ortaya çıkarmayı aşarmıştır. Ayrıca Saddam dönemindeki baskıya bu iki sembolik romanıyla vurgu yaparak Irak'ın açık hava hapishanesine dönüşmesini betimlemiştir
Özet (Çeviri)
This study deals with two novels by Iraqi writer Yusuf al-Sa'iq,“Conspiracy”and“Distance”. The Iraqi Christian writer was imprisoned and persecuted by the Baathist administration of his time on the accusation of being a member of the communist party. He then left the Communist party and joined the Baath party. In the meantime, he converted to Islam, married a Muslim woman and divorced her. He apostatized from Islam and converted back to Christianity. The author's novel“Distance”is a criticism of political power. However, the author used symbolic expressions in his narrative. The author hides behind symbolic expressions because he is afraid of the authority he criticizes. The main idea of the novel is heroism and treachery. In his novel, the author reveals with a successful fiction that Iraq has turned into an open-air prison. With this narrative of the author, we see that freedom of opinion is nothing in the face of oppression. The author's second novel,“Conspiracy”, is about suspicion of treason and crisis of trust. The whole story is based on a telephone conspiracy. The wife of the doctor protagonist of the story receives an anonymous phone call every evening and her husband's phone calls with this person continue On the other hand, the doctor's jealousy towards his wife flares up due to the doctor's fictitious phone calls to his friends. Events unfold, feelings and desires clash. The wife uncovers her husband's conspiracy, but the wife does not reveal her conspiracy in order to end the novel with the unknown person Rafi.The author has succeeded in revealing the hidden and psychological conflicts of the characters in her two novels. He also emphasized the dictatorship during Saddam's reign with these two symbolic novels and alluded to the transformation of Iraq into an open-air prison.