Hemodiyaliz hastalarında çinko düzeyi ve immün cevap
  1. Tez No: 79411
  2. Yazar: SEMA BOZALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOLKAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
-73 ÖZET Çalışma kapsamına kronik böbrek yetmezliği teşhisi konmuş, diyalize giren 41 erkek ve 31 kadından oluşan 72 hasta alındı. Ayrıca normal, sağlıklı 27 erkek ve 25 kadından oluşan 52 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Kan örnekleri aç karnına sabahleyin, diyaliz öncesinde, hastalara heparin verilmeden önce damarın açılması sırasında alındı. Hasta ve kontrol grubu serumlarında Zn, C3, C4, PAB, kolesterol, IgA, IgG ve IgM tayinleri yapıldı. Ayrıca EDTA'lı tüplere alınan kan örneklerinde CD4 ve CD8 tayinleri yapıldı. Tayin edilen parametrelerin istatistiksel değerlendirmeleri; hasta ve kontrol grubu olarak ayrılarak, hasta ve kontrol grupları cinsiyete göre ayrılarak, hasta ve kontrol grupları >45 yaş ve 45 yaş grubundaki hastaların C3, C4, IgA ve IgG değerleri arasında anlamlı fark bulundu.PS'^^r^-^1“-”"1 ~*~ -74- Bu 4 parametre 45 yaşın üstündeki hastalarda artış gösterdi. >45 yaş hasta grubunun kontrol grubuna göre C4, IgA, IgM ve CD4/CD8 değerlerinde anlamlı bir artış bulundu. 45 yaş hasta grubunun çinko değerleri arasında anlamiı bir fark bulunamadı. Fakat >45 yaş hasta grubunun kontrol grubuna göre çinko değeri anlamlı derecede düşük bulundu. Ancak çalışmamızda diyaliz hastalarında saptadığımız çinko düzeyleri ile immün parametreler arasında bir korelasyon bulunamadı.
Özet (Çeviri)
-75 SUMMARY This study consists of 72 patients (41 male and 31 female) who have chronic renal failure and who receive dialysis treatment. Moreover a 52- people control group consisting of normal and healthy 27 male and 25 female patients, was constituted. Blood samples were taken in the morning when the patients were hungry, before they were given heparin, before the opening of the vein. In the serums of the patient and control group, Zn, C4, C3, PAB, cholesterol, IgA, IgG and IgM were determined. Moreover in the blood samples taken into EDTA tubes, CD4, and CDS were determined. The statistical assessments of the determined parameters were made, seperating the subjects into patient and controlg roups, seperating the groups according to gender and seperating the patient and control group according to age, as >45 (over 45) and 45 age group, had remarkable differences. These 4 parameters increased in the patients who are over 45. Compared to the control group, the C4, IgA, IgM, IgG and CDVCDb scored of the >45 patient group, increased remarkably. Compared to the control group, the C3, IgA, IgM, IgG, CD4 and CD^/CDa scores of the 45 patient group. But the zinc scores of the >45 patient group were remarkably low, as a result of the comparison with the control group. However in our study, between the zinc levels of the dialysis patients and the immune patameters, no correlation was found.