Yatılı ilköğretim bölge okullarında okuyan öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirme ve spor alışkanlıkları üzerine bir araştırma (Hatay ili örneği)
Research on students recreational habits and behaviours on sports in boarding primary-schools (Example it Hatay city)
  1. Tez No: 79410
  2. Yazar: OSMAN ÖZÇALIKUŞU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
90 ÖZET Bu araştırmada Y.İ.B.O.'larda öğrenim gören öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları ve Y.İ.B.O.'ların boş zamanları değerlendirme konusunda öğrencilere sağladığı imkanlar incelenmiştir. Y.İ.B.O. öğrencilerinin kişisel ve ailevi özellikleri, eğitim düzeyleri, okullarındaki boş zamanları değerlendirmeye yönelik imkanlardan ne oranda faydalandıkları, okullarının boş zamanlan değerlendirmeye yönelik ne tür imkanlara sahip olduğu, Y.İ.B.O. öğrencilerinin boş zamanlan değerlendirme alışkanlıkları ve beklentileri öğrenciler üzerinde yapılan anket çalışmasıyla araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okullarındaki boş zamanları değerlendirme çalışmaları olarak, öğrencilerin %75.6'sının okuma salonunu gösterdikleri, %40.4'ünün el işleri, resim vb. çalışmalara katıldıkları, buna karşılık %35.7'sinin hiçbir çalışmaya katılmadığı, %38.3'ünün futbol çalışmalarına katılmak istediği, buna karşılık %26.2'sinin hiçbir çalışmaya katılmak istemediği, %27.9'unun katıldıkları boş zamanları değerlendirme çalışmalarını sevdikleri için tercih ettikleri, düzenli olarak spor yapanların %47.8'inin futbolu tercih ettikleri, %43.5'inin boş zamanları değerlendirme çalışmalarına yeterince katılamama91 nedeni olarak okullarındaki araç-gereç ve malzemelerin yeterli olmadığını belirttikleri, boş zamanları değerlendirme çalışmalarına katılmayan öğrencilerin %54.5'inin çalışmalara katılmama nedeni olarak tesis yetersizliğini gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-92 ABSTRACT Recreational habits of the students attending YIBOs and the opportunities that YIBOs provide them for recreation are studied in this research. Personal and family characteristics, educational levels of YIBO students, to what extent they benefit from recreational opportunities, the facilities that their school have for recreational activities, and the recreational habits and expectations of YIBO students are studied through a questionaire with those students. According to the results of the research, it was observed that 75.6% of the students showed libraries as leisure activity places, 40.4% of them participated in handcraft, painting, etc; 35.7% took part in none of the activities, 38.3% wished to join football activities, 26.2% didn't want to participate in any activities, 27.9% of the students preferred recreational activities because they enjoyed doing these activities. Moreover, 47.8of the students having regular sports activities preferred football, and 43.5% of the students gave lack of equipment in their schools as a reason for not joining in such activities.