Okuma alışkanlığı kazandırmada veli etkisi
The effect of parents on gaining reading habits
- Tez No: 794111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİM ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin okuma alışkanlığını belirlemek ve öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmasında ailelerin rolünü incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de 2021-2022 yılında devlet ve özel okullarda ilköğretim ikinci kademede eğitim gören 427 öğrenci ve 426 veli oluşturmuştur. Araştırmada velilere araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınarak kapsam geçerliği sağlanan 'Ailelerin Okuma Alışkanlığına Dair Ebeveyn Formu' ve öğrencilere 'Öğrenci Okuma Alışkanlıkları Formu' ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın verileri betimleyici istatistikler (frekans ve yüzde) yoluyla SPSS 26 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada ailelerin kitap okumanın önemini bilmelerine ve rol model olmanın önemine inanmalarına rağmen yoğun çalışma temposu ve evdeki diğer sorumlulukları bahane göstererek çocuklarıyla birlikte kitap okumadıkları ve okuma etkinliklerine (kütüphaneye gitme, okuma saatleri düzenleme, kitap fuarına gitme vb.) katılmadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the reading habits of the secondary school students and to examine the role of families in the students' acquisition of reading habits. General screening, one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample of the study consisted of 427 students and 426 parents studying at the second level of primary education in public and private schools in Turkey in 2021-2022. In the study, data were collected with the“Parent Form on the Reading Habits of the Families”developed by the researcher and whose content validity was ensured by taking expert opinion, and the“Student Reading Habits Form”for the students. The data of the research were made by using the SPSS 26 program through descriptive statistics (frequency and percentage). In the study, it was found that although the families knew the importance of reading and believed in the importance of being a role model, they did not read books with their children and did not participate in reading activities (going to the library, organizing reading hours, going to the book fair, etc.) using the busy work schedule and other responsibilities at home as an excuse.