İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlığını geliştirmeye yönelik bir eylem araştırması
An action research to develop the reading habits of third grade primary school students
  1. Tez No: 942129
  2. Yazar: EBUMÜSLÜM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu araştırmada, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlığını geliştirmeye yönelik bir program hazırlanmış ve bu programın öğrencilerin okuma alışkanlığı, okuma becerileri, okuduğunu anlama düzeyleri ve okur benlik algılarının gelişimine etkisine odaklanılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması deseniyle gerçekleştirilen çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde bulunan resmi bir ilkokulun üçüncü sınıfta eğitim öğretime devam eden 32 öğrenciyle yürütülmüştür. Uygulama öncesi durum tespiti ve ihtiyaç analizi için literatür taraması yapılmış, uygulama yapılacak sınıfın öğretmeni ve velileri ile görüşmeler yapılmıştır. Etkinliklerle ilgili kazanımları belirlemek için Türkçe Dersi Öğretim Program'larındaki kazanımlar incelenmiş ve etkinliklere uygun kazanımlar seçilmiştir. İhtiyaç analizi ve durum tespiti süreci tamamlandıktan sonra okuma alışkanlığı geliştirme eylem planı (OKAGEP) hazırlanmıştır. Araştırmada uygulama öncesi ve sonrası veri toplama aracı olarak Okuma Alışkanlığı Ölçeği, Okur Benlik Algısı Ölçeği, Okuma Hakkında Düşünceler Anketi, Okuduğunu Anlama Testi ve Akıcı Okuma Becerilerini Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Uygulama sırasında eylem izleme planı, okuma etkinlikleri takip çizelgesi, araştırmacı notları ve gözlemleri, öğrencilere ait çalışmalar, ödevler, kelime defteri, kitap okuma takip çizelgesi, öğrenci ve araştırmacı günlükleri gibi araçlarla veriler toplanmış ve araştırma süreci izlenmiştir. OKAGEP temel okuma etkinlikleri ve destekleyici etkinlikler olmak üzere okuma alışkanlığını kazandırmaya ve geliştirmeye yönelik etkinliklerden oluşmaktadır. OKAGEP uygulaması 14 hafta boyunca haftalık dört saat olmak üzere toplamda 56 saat uygulanmıştır. Uygulama sonunda, uygulama öncesinde kullanılan veri toplama araçlarıyla yeniden veri toplanmıştır. Ayrıca OKAGEP uygulama sürecinin etkililiği ve sürece ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla öğretmen, öğrenci ve velilerden veri toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde IBM SPSS 22 ve AMOS 23 programları kullanılmıştır. Bu programlardan betimsel istatistikler, ortalama, yüzde değerler ve eşli gruplar t- Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Uygulama sırasında kullanılan veri toplama araçlarından elde edilen verilerle araştırma süreci ve ortamı hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin okuma alışkanlıkları gelişmiş, akıcı okuma becerileri tüm alt bileşenlerde artmış, okur benlik algıları pozitif seyretmiş, okuduğunu anlama düzeyi yüzdeleri artmıştır. Araştırma sonunda, öğrencilerin okuma miktarı ve sürelerinde artış olmuş; okumaya ilişkin düşünce ve tutumları olumlu yönde gelişim göstermiştir. Öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine göre OKAGEP okuma alışkanlığının gelişiminde etkili olmuştur. Öğrencilerin; okuma motivasyonunu, akademik başarı düzeylerini, okumaya ilişkin farkındalıklarını artırmış ve onlara okumaya ilişkin zevkle katıldıkları etkinliklere erişim imkânı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a reading habit improvement program for third-grade primary school students and to examine the effects of this program on students' reading habits, reading skills, reading comprehension levels, and reader self-perceptions. The research was conducted through an action research design, a qualitative research method, with 32 third-grade students attending a public primary school in the Şehitkamil district of Gaziantep during the first semester of the 2023–2024 academic year. Prior to implementation, a literature review was conducted for needs analysis and situation assessment, and interviews were held with the classroom teacher and students' parents. Learning outcomes relevant to the activities were identified by examining the Turkish Language Curriculum. Based on the needs analysis and review process, an action plan for developing reading habits (OKAGEP) was designed. The data collection tools included the Reading Habit Scale, Reader Self-Perception Scale, Thoughts about Reading Questionnaire, Reading Comprehension Test, and Fluent Reading Skills Assessment Form, all of which were administered before and after the implementation. Data were collected throughout the intervention process. The research process was monitored through various tools, including an action monitoring plan, a reading activities tracking chart, researcher notes and observations, students' work and homework, a vocabulary notebook, a book reading tracking chart, and both student and researcher diaries. OKAGEP comprises fundamental and supplementary activities aimed at cultivating and enhancing reading habits. The program was implemented over a 14-week period, with four hours of instruction per week, totaling 56 hours. Upon completion, data were recollected using the same instruments applied during the pre-implementation phase. Additionally, qualitative data regarding the effectiveness of the program were gathered from teachers, students, and parents via semi-structured interview forms. Quantitative data were analyzed using the IBM SPSS 22 AMOS 23 software, employing descriptive statistics, mean, percentage values, and paired sample t-tests. Descriptive and content analysis methods were used to evaluate qualitative data. The data collected throughout the implementation phase offered insights into the research process and learning environment. Findings indicate that students' reading habits improved; their fluent reading skills advanced across all subcomponents; their self-perceptions as readers became more positive; and their reading comprehension scores increased. Moreover, the frequency and duration of reading activities rose, and students' attitudes toward reading became more favorable. According to the perspectives of teachers, students, and parents, OKAGEP effectively fostered reading habits, enhanced reading motivation and academic performance, raised reading awareness, and provided enjoyable and engaging activities.