Post menopozal kadınlarda raloksifen tedavisinin serum matrofaj koloni sitimüle edici faktör (M-CSF), interlökin 18 (IL-18) ve C reaktif protein (CRP)nin serum konsantrasyonları üzerine etkisi
Effects raloxifene therapy on serum concentrations of macrophane-colony stimulating factor (M-CSF) interleukin 18(IL-18) and C-reactive protein (CRP) which play an important role in atherogenesis, in postmenopausal women
  1. Tez No: 141785
  2. Yazar: EFSER ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KURTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Postmenopozal Kadınlarda, Raloksifen Tedavisinin, Aterogenezde Yer Alan Makrofaj-Koloni Stimule Edici Faktör (M-CSF), İnterlökin-18 (IL-18) ve C- Reaktif Protein(CRP)'in Serum Konsantrasyonları Üzerine Etkisi Postmenopozal kadınlarda mortalitenin en büyük nedeni kardiyovasküler has- talıklar(KVH)'dır ve KVH açısından risk artışı kadınlarda erkeklere göre menopoz sonrası belirginleşmektedir. Postmenopozal dönemde, hormon replasman tedavileri nin KVH profilaksisinde etkin olmadıklarına dair son dönemde ortaya konan veriler, alternatif tedavi arayışlarını gündeme getirmiştir. Raloksifen üzerinde en fazla araş tırma yapılan selektif östrojen reseptör modülatörleri(SERM)'ndendir. Genel olarak uterus ve meme üzerine östrojen antagonistic kemik ve lipidler üzerine östrojen ago- nistik etki gösterir. Ateroskleroz inflamatuar bir süreçtir ve sitokinler bu sürecin her aşamasında yer alırlar. Makrofaj -koloni stimule edici faktör (M-CSF) ve İnterlökin-18 (IL-18) aterosklerotik plak gelişimi ve progresyonunda rol oynayan proaterojenik smokinler dendir. Ayrıca inflamasyonun majör markerlerinden biri olan yüksek sensitif C-reak- tif protein(hs-CRP)'in artmış düzeyleri, artmış koroner ve periferal ateroskleroz, myokardiyal infarktüs riski ve kardiyovasküler nedenli ölüm riski ile ilişkili bulun muştur. hs-CRP günümüzde pek çok otör tarafından koroner kalp hastalığı(KKH) gelişimi açısından bağımsız bir risk faktörü kabul edilmekle birlikte, yüksek IL-18 ve M-CSF düzeylerinin de KKH gelişimi açısından risk faktörü kabul edilebileceğine dair giderek artan sayıda çalışma ortaya konmaktadır. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildiğinde, raloksifen tedavisinin aterogenezde yer alan M-CSF ve İL- 18 'in serum konsantrasyonları üzerine etkilerini inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı; postmenopozal kadın larda raloksifen tedavisinin serum lipidleri, hs-CRP, M-CSF ve IL-18 konsantrasyon ları üzerine etkilerini değerlendirmek, lipidler ve hs-CRP serum konsantrasyonları üzerine olan etkilerini konuyla ilgili yapılmış diğer çalışmalarla karşılaştırmak ve bu tedavinin belirtilen paremetreler üzerine etkileri arasında korelasyon olup olmadığım değerlendirmektir. Çalışmaya; 55 yaş üstü, kemik mineral densitometri(KMD) T skoru < -2,5 olan 85 postmenopozal kadın dahil edilmiş olup bunların 75 'i çalışmayı tamamlaya bildi. Bu olguların 40'ına raloksifen 60 mg/gün p.o verildi, 35 olgu ise kontrol grubu olarak belirlendi. Tüm olguların çalışma öncesi dönemde ve 6 aylık takip periyodu sonrasında serum lipid ( total kolesterol, düşük densiteli lipoprotein(LDL), çok düşük densiteli lipoprotein (VLDL),trigliserid, yüksek densiteli lipoprotein(HDL) ) hs- CRP, M-CSF ve IL-18 düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of Raloxifene Therapy on Serum Concentrations of Macrophage-Colony Stimulating Factor (M-CSF), Interleukin-18 (IL-18) and C-Reactive Protein (CRP) Which Play an Important Role in Atherogenesis, in Postmenopausal Women Cardiovascular disease (CVD) is the most common cause of death in postmenopausal women and the risk of CVD is increased evidently after menopause in women when compared with men. Today the evidence of hormone replacement therapy's (HRT) efficacy for prevention of coronary artery disease in postmenopausal period has been called into question due to the negative results of the last trials. Consequently, these results with HRT let the clinical researchers to alternative therapy modalities. Raloxifene is one of the most common selective estrogen receptor modulators (SERM), that has been investigated. Raloxifene has tissue specifity, with estrogen antagonistic effects on breast and uterus, but with estrogen agonistic effects on bone and plasma cholesterol levels. Atherosclerosis is an inflammatory process and the cytokines are involved in every step of this process. Macrophage-colony stimulating factor (M-CSF) and fciterleukin-18 (IL-18) are proatherogenic cytokines that play an important role in both the formation and the progression of atherosclerotic plaque. In addition; the increased levels of high-sensitive C-reactive protein (hsCRP), which is one of the major inflammatory markers, has been found to be associated with the risk of coronary and peripheral atherosclerosis, myocardial infarct and death caused by cardiovascular events. Today most of the autors accepted that hs-CRP is an independent risk factor for coronary artery disease (CAD). However increasing number of investigations suggest that increased levels of M-CSF and IL-18 also can be accepted as a risk factor for CAD. There is no any other trial that investigate the effect of raloxifene on serum concentrations of M-CSF and IL-18; the cytokines that play an important role in atherogenesis. The purpose of this study is to evaluate the effects of raloxifene on serum M-CSF, IL-18, hs-CRP and lipid concentrations; to compare the effects of raloxifene on serum hs-CRP and lipid concentrations with the present studies and to investigate whether the effects of raloxifene therapy on these parameters correlate with each other. 85 postmenopausal women between 55-79 years of age and had a T-score for femoral neck or lumbar spine bone mineral density (BMD) measurements in the range of -2.5 to -3.79 were eligible to participate in the study. But of the 85 subjects, 75 completed the study, including 35 subjects in the control group and 40 subjects in the raloxifene group. (Raloxifene 60 mg/day p.o) For the laboratory analysis fasting serum was obtained at baseline and after a 6 month following period. The laboratory analysis were made for serum concentrations of lipid profile ( total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), very low density lipoprotein (VLDL), high density lipoprotein (HDL) and triglyceride), hs-CRP, M-CSF and IL-18. 69According to the results of this study; in the raloxifene group total cholesterol levels were lowered by %6.8, LDL levels were lowered by %5.6 and this fall was found to be statistically significant.