Yabancı diller yüksek okulu İngilizce hazırlık programının Stake'in ihtiyaca cevap verici değerlendirme modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the English preparatory program of the school of foreign languages according to Stake's responsive evaluation model
- Tez No: 794129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLRUBA KÜRÜM YAPICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada bir vakıf üniversitesinde uygulanan, Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce Hazırlık Programının Stake'in İhtiyaca Cevap Verici Değerlendirme Modeli temel alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma değerlendirme amaçlı durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırma eğitim dili İngilizce olan lisans programlarına devam eden 274 1. sınıf öğrencisi ve 355 hazırlık sınıfı öğrencisi ile 12 öğretim görevlisi ve iki yöneticiyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, 2017-2018 ve 2018-2019 eğitim öğretim yılları açık uçlu öğrenci anketi, gözlem, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşme ve hazırlık programına yönelik dokümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler tümevarım analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, programın istenilen nitelikleri sınırlı ölçüde kazandırdığını ancak beklentileri karşılamakta yetersiz kaldığını ve yeniden düzenlenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Araştırma sonuçları öğrencilerin öğretim görevlileri ve yöneticiler ile iletişimlerinden mumnuniyet duyduklarını ve programın dilbilgisini kazandırma bakımından güçlü olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda programın yeniden düzenlenmesi ve geliştirilmesi için araştırmacı tarafından elde edilen değerlendirme verilerine ilişkin bir program geliştirmeye yönelik yol haritası sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the English Preparatory Program of a foundation university based on Stake's Responsive Evaluation Model. The research was designed as a case study for evaluation purposes. It was conducted with 274 first-year students attending English-taught undergraduate programs, 355 preparatory class students, 12 instructors, and 2 administrators. The data of the study were collected through open-ended student surveys, observation, semi-structured and unstructured interviews, and documents related to the preparatory program during the 2017-2018 and 2018-2019 academic years. The data obtained were analyzed using deductive analysis. The results of the study revealed that the program provided limited acquisition of the desired qualifications but fell short of meeting expectations and necessitates the need for a redesign based on the participants' needs. The results of the research revealed that the students were satisfied with their communication with the lecturers and administrators and that the program was strong in terms of gaining grammar. In this regard, a roadmap for program development was presented based on the evaluation data obtained by the researcher for the redesign and improvement of the program.