Emevilerin Doğu politikası: Ebu Uqbah al-Jarrah bin Abdullah al-Hakemi örneği
The Eastern policy of the Umayyads: The case of Abu Uqbah al-Jarrah bin Abdullah al-Hakemi
  1. Tez No: 794134
  2. Yazar: TAREQ ABDULLAH HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Emevi devleti, İslam dünyasında bıraktığı büyük askeri ve kültürel miras nedeniyle İslam tarihinin en güçlü İslam devletlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İslam topraklarının genişlemesinde ve İslam devleti politikalarının düşman krallıklara dayatılmasında Cerrah el-Hakemi, Emevi devleti tarihini askeri ve stratejik yönüyle büyük ölçüde etkileyen liderlerden biri olarak kabul edilmektedir. İslam devletlerinin sivil idaresi konusundaki sağlam kabiliyeti ve yeni düzenlenmekte olan ülkelerin halklarına karşı hoşgörülü politikasının yanı sıra, ve tüm bu avantajlarla birlikte, cerrah devletin genel çıkarlarına göre bir izolasyon ve yer değiştirme sürecine tabi tutulduğu için, bilge cerrah, özellikle idari davranışı bakımından, tecrit ve tehcir kararlarından muaf tutulmamıştır. halifeler tarafından görüldüğü gibi, ancak tarih bizim için cerrahın bu kararların bir sonucu olarak gösterdiği herhangi bir özel arzuyu kaydetmedi. Bilakis o, şehadet dönemi dışında, onu anlayışlı, anlayışlı ve aklı başında kabul ediyordu.
Özet (Çeviri)
The Umayyad state is considered one of the most powerful Islamic states in Islamic history, due to the great military and cultural legacy left by that state in the Islamic world. In the expansion of Islamic lands as well as imposing the policies of the Islamic state on the hostile kingdoms, and Al-Jarrah Al-Hakami is considered one of those leaders who greatly influenced the history of the Umayyad state in its military and strategic aspect, as well as his firm capabilities with regard to the civil administration of Islamic states, and his tolerant policy with the people of the countries that are being newly edited,And with all these advantages, the wise surgeon was not spared from the decisions of isolation and deportation, especially with regard to his administrative behavior, as the surgeon was subjected to a process of isolation and change of places according to the general interest of the state as seen by the caliphs, but history did not record for us any special desires that the surgeon showed as a result of those decisions. Rather, he was understanding, receptive, and sane in accepting it, except for the period of his martyrdom.