Güvenlik kültürünün örgütsel bağlılık üzerine etkisinde iş stresinin rolüne ilişkin bir uygulama
The effect of safey culture on work stress and organizational commitment
- Tez No: 794148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı güvenlik kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde iş stresinin rolü olup olmadığı tespit etmektedir. Bu doğrultuda İstanbul'daki teknik üniversitelerin iş güvenliği uzmanı olabilecek mezunları yetiştiren fakültelerde görevli 300 akademisyene anket uygulanarak veri toplanmıştır. Güvenlik kültürünün zayıflığı, her ne kadar birçok büyük kazanın nedeni olarak gösterilse de, bu konunun örgütsel davranış yazınındaki kavramlarla olan ilişkisi yeterli düzeyde incelenmemiştir. Bu sebeple, bu çalışmanın literatüre katkı yapacağı düşünülerek çalışma yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS Statistics 22 programı ile incelenmiş olup değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, güvenlik kültürünün örgütsel bağlılığa olan etkisinde iş stresinin örgütsel bağlılığın tüm alt boyutları üzerinde düzenleyici rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether job stress has a role in the effect of safety culture on organizational commitment. For this purpose, data were collected by applying a questionnaire to 300 academicians working in faculties of technical universities in Istanbul that give graduates who can become occupational safety specialists. Although the weakness of the safety culture is shown as the cause of many major accidents, the relationship of this issue with the concepts in the organizational behavior literature has not been adequately examined. For this reason, the study was carried out with the thought that this study will contribute to the literature. The obtained data were analyzed with SPSS Statistics 22 program and pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were applied to determine the relationship between the concepts. According to the results of the analysis, it was seen that job stress has a moderating role on all sub-dimensions of organizational commitment in the effect of safety culture on organizational commitment.