Psikolojik dayanıklılığın işveren çekiciliği üzerindeki etkisinde umudun aracı rolüne yönelik araştırma
Research on the mediater role of hope in the effect of psychological resilience on employee attraction
  1. Tez No: 794147
  2. Yazar: BUSE ÖZTÜRK SEHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Örgütlerde insan kaynağının çok önemli hale geldiği günümüzde, rakipler arasında farklılaşabilmenin, rekabet ortamında hayatta kalabilmenin en önemli faktörü insandır. Çalışanların pozitiflik hali performanslarını, bu durumda işveren ile ilgili algılamaları etkilemektedir. Araştırmada psikolojik dayanıklılığın işveren çekiciliği üzerindeki etkisi kapsamında umudun aracı etkisini incelemek çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada, psikolojik sermaye ölçeği, işveren çekiciliği ölçeği kullanılmıştır. Luthans'ın 2007 yılında geliştirdiği psikolojik sermaye ölçeğinin umut ve psikolojik dayanıklılık boyutu kullanılmıştır. İşveren Çekiciliğini ölçmek için 2005 yılında Berthon tarafından geliştirilen, ölçek kullanılmıştır. Araştırmada çalışanların psikolojik dayanıklılıklarının işveren çekiciliği üzerinde etkili olduğu, çalışanların psikolojik dayanıklılıklarının umut üzerinde etkili olduğu, umudun işveren çekiciliğini etkilediği, çalışanların psikolojik dayanıklılık düzeylerinin işveren çekiciliği üzerindeki etkisinde umudun aracı rolünün olduğu hipotezleri kabul edilmiştir. Aynı zamanda cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, çalışılan sektör, toplam deneyim süresine göre bireylerin psikolojik dayanıklılık, umut boyutları ve işveren çekiciliği açısından farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the conditions where human resources become very important in organizations, the most important factor of being able to differentiate between competitors and surviving in a competitive environment is human. The positivity of the employees affects their performance, in this case, their perceptions about the employer. The aim of the study is to examine the mediating effect of hope within the scope of the effect of resilience on employer attractivenessThe data in the research were collected by the survey method. In the research, psychological capital scale and employer attractiveness scale were used. The hope and resilience dimensions of the psychological capital scale developed by Luthans in 2007 were used. The scale developed by Berthon in 2005 was used to measure employer attractiveness. In the research, the hypotheses that the psychological resilience of the employees are effective on the employer attractiveness, the psychological resilience of the employees is effective on the hope, the hope affects employer attractiveness, and hope has a mediating role in the effect of the psychological resilience levels of the employer attractiveness, of the employer were accepted. At the same time, it was observed that there were differences in terms of psychological resilience, hope dimensions and employer attractiveness of individuals according to gender, marital status, age, education level, sector, total experience.