Yenilikçi öğrenme ortamlarında okul iklimi durumu: Ankara ili örneği
School climate at innovative learning environments: The example of Ankara province
- Tez No: 794164
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZMUSUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; nitel araştırma içinde olan amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen yenilikçi öğrenme ortamlarında çalışan öğretmenlerden okul iklimi hakkındaki görüşlerini öğrenmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın örneklemi olarak Ankara'da bulunan iki ortaokul ve bir ilkokul olan yenilikçi öğrenme ortamlarının olduğu okullardaki Geleceğin Sınıfları seçilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması yapılmış ve bu ortamlarda aktif olarak görev yapan yirmi öğretmenle görüşme yoluyla bu okullardaki okul iklimi durumu hakkındaki görüşleri alınmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşme soruları okul iklimi boyutları göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Öğretmenlere, yarı yapılandırılmış şekilde hazırlanan görüşme soruları ile bu ortamlardaki okul iklimi boyutları hakkında sorular yöneltildi. Görüşmeden elde edilen veriler“Tema Analizi”yöntemiyle analiz edilmiştir ve sıralanan temalar: İyileşen Çalışma Şartları, Olası Zorluklar, Teşvik Edici Öğrenme Ortamı, Sınıf İklimini İyileştirme, Kişiler Arası Etkileşimin Artması, Geliştirici Yönetim Tarzlarının Kullanılması, Sınırlandıran Yönetim Tarzının Yansıtılması, Meslektaşların Etkili İletişim Geliştirmeleri Çatışma Yönetimine Sevk Etme yapılan görüşmelerden keşfedilmiştir. Bu araştırma sonuçlarından da yola çıkarak yenilikçi öğrenme ortamlarının olduğu okullarda öğretmen-öğrenci-yönetici motivasyonu, bunların birbirleriyle olan ilişkileri, fiziki ortamın öğretmen ve öğrenci üzerindeki etkileri bakımından betimsel olarak yorumlanmış, tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to learn the opinions of teachers working in innovative learning environments selected by purposive sampling method, which is one of the qualitative research methods, about the school climate. For this purpose, Future Classrooms in schools with innovative learning environments, which are two secondary schools and a primary school in Ankara, were chosen as the sample of the research. A case study, which is one of the qualitative research methods, was conducted and twenty teachers who were actively working in these environments were interviewed for their opinions on the school climate situation in these schools. The interview questions with the teachers were prepared considering the dimensions of the school climate. The teachers were asked questions about the dimensions of the school climate in these environments with the semi-structured interview questions. The data obtained from the interview were analyzed“Thematic Analysis”method and the listed themes are: Improving Working Conditions, Possible Challenges, Encouraging Learning Environment, Improving Classroom Climate, Increasing Interpersonal Interaction, Using Improving Management Styles, Reflecting the Limiting Management Style, Developing Effective Communication of Colleagues, Conflict Management discovered from the interviews. Based on the results of this research, teacher-student-administrator motivation in schools with innovative learning environments, their relations with each other, the effects of the physical environment on teachers and students were interpreted descriptively, discussed and some suggestions were presented.