Fidic çerçevesinde uluslararası inşaat sözleşmeleri
International construction contracts within Fidic framework
- Tez No: 794168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Economics, Law, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda hızla artmakta olan uluslararası inşaat çalışmalarında, taraflar arasında ortaya çıkması muhtemel uyuşmazlıkların çözümünde genel tip (standart)FIDIC sözleşmeleri kullanılmaktadır. Taraflarının, farklı devlet vatandaşı olduğu veya farklı ülkelerde ikamet ettiği ya da sözleşme konusu olan ödemelerin bir ülkenin sınırlarının dışına çıktığı sözleşmelerde(uluslararası) oluşabilecek uyuşmazlıkları çözümleyecek uluslararası bir mahkeme bulunmadığından dolayı FIDIC sözleşmeleri etkin olarak uygulanmaktadır. FIDIC sözleşmeleri tasarım aşamasından yapım aşamasına kadar birçok teknik detayı içermekle birlikte, inşaat mühendisliği alanında özellikle son yıllarda ulaşılan bilgi, birikim ve bilgisayar-elektronik temelli teknik altyapı uygulamalarındaki gelişmelere bağlı olarak, bu sözleşmelerde farklı yaklaşımların ortaya konulması gündeme gelebilir. Bu nedenle, FIDIC sözleşmelerinde üzerinde durulan geleneksel inşaat uygulamalarının geoteknik, hidrolik, mekanik, ulaştırma ve yapı malzemesi gibi farklı teknik başlıklar altında incelenmesinin taraflara çeşitli faydalar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, Türk Hukuku ve Uluslararası Hukuktaki 'sözleşme' kavramı, FIDIC sözleşmeleri özelinde incelenerek, ulaşılan sonuçlar ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the international construction works that have been increasing rapidly in recent years, general type (standard) FIDIC contracts are used to resolve possible disputes between the parties. The FIDIC contracts are effectively implemented because there is no international court to resolve international disputes in contracts where the parties are citizens of different states, reside in different countries, or where the payments that are the subject of the contract go beyond the borders of a country. Although FIDIC contracts contain many technical details from the design stage to the construction stage, different approaches in such contracts may come to the fore depending on the knowledge and experience gained in the field of civil engineering and the developments in computer-electronic-based technical infrastructure applications in recent years. For this reason, it is thought that examining the traditional construction applications emphasized in FIDIC contracts under different technical subtitles such as geotechnical, hydraulic, mechanical, transportation, and construction materials will provide various benefits to the parties. In this context, the concept of 'contract' in Turkish Law and International Law is examined in terms of FIDIC contracts, and the results and suggestions are presented.