A comparative analysis of the covered cultural elements in the 7th grade English language textbooks: The case of Russia and Türkiye
7. sınıf İngilizce ders kitaplarındaki kültürel öğelerin karşılaştırmalı analizi: Rusya ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 794167
  2. Yazar: ALINA AVDZHY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenilmesi ve öğretilmesinde hedeflerden biri kültürlerarası yetkinliği artırmaktır. Ayrıca, İngilizce öğrenenler farklı kültürel geçmişlerden insanlarla karşılaşabilirler ve bu yüzden, öğrenciler iyi bir iletişime ulaşmak için değerler ve gelenekler gibi diğer kültürel özelliklere aşina olmalıdır. Bu bağlamda ders kitapları öğrencilerin kültür bilgilerini daha kolay tanımasında önemli bir yer almaktadır; bu nedenle ders kitaplarında kültür unsurlarına özel bir önem verilmelidir. Bu çalışma, Rusya ve Türkiye'de kullanılan 7. sınıf ders kitaplarında kültürel boyutların farklı yönlerden temsilini incelemeyi, kültürel boyutların baskınlığını ve sıklığını belirlemeyi amaçlamaktadır.“Starlight”ders kitabı Rusya'da kullanılmaktadır ve MESRF (Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı) tarafından tavsiye edilmektedir. Bu ders kitabı Rus ve İngiliz yazarlar tarafından yazılmıştır.“Let's Learn English”ders kitabı Türkiye'deki ortaokullar ve İmam Hatip ortaokulları için hazırlanmış olup MEB tarafından onaylanmıştır. İki farklı ülkeden ders kitaplarının kültürel yönlerini incelemek için betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Veri analizi prosedüründe Huberman ve Saldana (2004) tarafından sunulan interaktif model kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, Cortazzi ve Jin'in (1999) kültür kategorizasyonu, Chastain'in (1988), Tomalin'in ve Stempleski'nin (1993) ve CEFR'nin (2001) kültür modelleri gibi çerçevelerden yararlanılmıştır. Bulgular, her iki ders kitabında da en baskın kültürün hedef kültür olduğunu ortaya koymuştur. Diğer bulgulara gelince,“Starlight”ders kitabının çoğunda somut kavramlarla örneklendirme yer almaktadır, özellikle“coğrafya”kategorisi öne çıkmıştır. Ancak“Let's Learn English”ders kitabında tam tersine soyut kavramlar daha sık gösterilmektedir, en çok kullanılan kategori ise“değerler, inançlar ve tutumlar”olarak görülmektedir. Son bulgular ise her iki ders kitabında da kültürel unsurların kullanımı bağlamında okuma becerisinin en belirgin beceri olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları, ders kitaplarının kültür çeşitliliği açısından oldukça zengin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışmanın bulguları öğretmenlere, ders kitabı yazarlarına ve tasarımcılara ders kitaplarındaki gerekli ve önemli boşlukları doldurmalarında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
One of the goals in learning and teaching English as a foreign language is to increase intercultural competence, therefore, culture must play a key role. In addition, English learners may encounter people from different cultural backgrounds, and accordingly, in order to achieve good communication, students must become familiar with other cultural characteristics such as values and traditions. In this context, coursebooks play an important role in helping students recognize cultural knowledge more easily; Therefore, special attention should be given to cultural elements in coursebooks. This study aims to examine the representation of cultural dimensions from different aspects in the 7th grade coursebooks used in Russia and Türkiye, and to determine the dominance and frequency of cultural dimensions. The“Starlight”coursebook is used in Russia and is recommended by the MESRF (Ministry of Education and Science of the Russian Federation).“Let's Learn English”coursebook has been prepared for secondary schools and İmam Hatip secondary schools in Türkiye and has been offered by the MoNe (Ministry of National Education). A descriptive content analysis was employed to examine cultural aspects of coursebooks from two different countries. In the procedure of data analysis, an interactive model by Huberman and Saldana (2004) was carried out. Within the scope of the study, frameworks such as the culture categorization of Cortazzi and Jin (1999), the culture models of Chastain (1988), Tomalin's and Stempleski (1993), and CEFR (2001) were used. The findings revealed that in both coursebooks the most dominant culture was target culture. As for the other findings, larger half of the coursebook 'Starlight' is dedicated to Big 'C' with the category 'geography'. However, in the coursebook 'Let's Learn English' a great part is occupied by small 'c' with the category 'values, beliefs, and attitudes. The last findings showed that reading skill was the most prominent skill in both coursebooks. The results of the research revealed that coursebooks were quite rich in terms of a variety of cultures. Furthermore, the findings of the study may help teachers, coursebook authors, and designers to fill the necessary and important gaps in the coursebooks.