Mevduat sigorta sistemlerinin değerlendirilmesi
Analysis of the deposit insurance systems
- Tez No: 94748
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Finaıs sektörü içinde bankaların önemli bir yeri vardır. Bu araştırmada, bankacılık sektörünün güvenli ve istikrarlı bir şekilde devam edebilmesi için mevduat sahiplerinin güveninin nasıl sağlanacağı hususu, mevduat sigortası çerçevesinde incelenmiştir. Birinci bölümde, Türkiye' deki bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi verildikten sonra mevduat sigorta sisteminin gerekliliği ve tanımı yapılmıştır. Mevduat sisteminin amacı, banka iflası durumunda, mevduat sahiplerine sigorta ödemeleri yaparak finans sistemindeki istikran devam etttirmek ve mevduat sahiplerini korumaktır. Mevduat sigortasına yapılan eleştirilerin en önemlileri,“Ahlaki Riziko”ve“Batmayacak Kadar Büyük Olma”politikasıdır. İkinci bölümde, ABD' deki mevduat sigorta sistemi (FDIC), dünyada mevduat sigorta sisteminin ilk uygulaması olması ve diğer ülkelere örnek teşkil etmesi nedeniyle, detaylı bir şekilde incelenmiştir. Diğer ülkelerde uygulanan mevduat sigorta sistemleri konusunda genel bir fikir verebilmek amacıyla İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, Norveç, Fransa, İsrail ve Japonya' daki uygulamaların temel özellikleri açıklanmıştır. Avrupa Birliği Mevduat Sigortası Direktifi, Avrupa Birliği üyelerinin mevduat sigortası uygulamalarında yeknesaklığın temini için gerekli olan önlemleri açıklamaktadır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye' deki mevduat sigorta sistemi uygulamasının tarihçesi açıklandıktan sonra, 1983 yılında kurulan Tararruf Mevduatı Sigorta Fonu hakkında detaylı açıklamalar verilmiş, uygulanan sistemdeki aksaklıklar dikkate alınarak önerilerde bulunulmuştur. 250
Özet (Çeviri)
SUMMARY Banks have an important place in the financial sector. Within the framework of deposits insurance system, it has been studied how the depositors' confidence in banking system can be obtained, which is necessary for the banking sector to operate reliable and in a stable manner. In the first section, the necessity and the definition of the deposit insurance system have been stated after the explanation of the historical developments of the Turkish banking sector. The aim of the deposit insurance system is to protect depositors and maintain the stability of the financial system by providing insurance payments for depositors in case of banks' insolvency. The most important criticisms concerning de posit ins urance s ystem a re“ Moral H azard”a nd“ Too B ig T o Fail”policy. In the second section, financial deposit system in the USA (FDIC) has been discussed in detail since it is the first example of the deposit insurance system and is the model for other countries in the world. In order to give a general idea about the deposit insurance system being used in other countries, the basic features of the systems in Spain, England, Germany, Italy, Norway, France, Israel and Japan have been explained. The European Union Deposit Insurance Directive explains the necessary measures to be taken for the uniformity of deposit insurance implementation systems in the member countries. In the third section, after explaining the historical background of the deposit insurance system in Turkey detailed explanations are given about the Savings Deposits Insurance Fund (TMSF) established in 1983 and recommendations are made for the deficiencies of the existing system. 251