Deneysel karaciğer travmasında antifibrinolitik tedavi ile medikal hemostaz
Medical hemostasis with antifibrinolytic treatment experimental liver trauma
  1. Tez No: 79417
  2. Yazar: ALPER CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
46 VII. ÖZET Son yıllarda transfüzyona bağlı komplikasyonlar ve kan bulma zorlukları açısından perioperatif kan konservasyonu üzerine çalışmalar artmaktadır. Parankimatöz organların travmalarında da nonoperatif tedavilerde medikal hemostatik ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Karaciğer hastalıklarına bağlı gelişen koagülasyon defektleri ve fibrinolizis görülmektedir. Hiperfibrinolizis hemen tüm karaciğer hastalıklarında olduğu gibi, major cerrahi prosedürlerde, uzun anestezi alan hastalarda ve major travmalarda da görülür. Doğal bir proteaz inhibitörü ve antifibrinolitik ajan olan aprotinin medikal hemostazda etkin bir ilaçtır. Çlışmamızda parankimatöz organ travmaları ve karaciğer hastalığına bağlı hiperfibrinolitik durumlarda gelişen kanamaları aprotinin ile kontrol altına almayı amaçladık. Bu amaçla kobaylar üzerinde deneysel karaciğer travması geliştirerek medikal hemostatik ajan ile kanama kontrolünü araştırdık. Hiperfibrinolitik durumu intraperitoneal galaktozamin uygulaması ile gelişen akut hepatosellüler hasar ile oluşturduk. Sonuçta aprotininin parankimatöz organ travmasında kanama miktarını azalttığı ve fibrinolitik aktiviteyi baskıladığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
47 ABSTRACT In recent years, there are many investigations about perioperative blood conservation in surgical conditions, because of transfusion related complications and difficulties in obtaining human blood. Also, medical hemostatic technics are needed in injury of liver and spleen. In hepatocellular injuries caused by biliary disease, there is marked coagulopathy due to hyperfibrinolysis. Hyperfibrinolysis is shown to occur in almost all liver diseases, major surgical procedures, long lasting anesthesia and major trauma. Aprotinin, as a proteinase inhibitor and antifibrinolytic agent can be effective in correction of such conditions. Our aim was to show the effect of aprotinin in an experimental model. We investigated the effect of aprotinin in experimental liver injuries with normal and hypercoagulopathic guinea pigs. The hypercoagulopathic state was created by intraperitoneal administration of galactosamine and investigated fibrinolytic state. This study has been shown the importance of aprotinin in medical hemostasis of paranchimatous organ injuries and liver injuries accompanied with hypercoagulopathy.