Youtube'un bağımsız sinemaya katkısı: Azerbaycan ve Taleh Yüzbeyov örneği
Youtube's contribution to independent cinema: The case of Azerbaijan and Taleh Yuzbeyov
- Tez No: 794181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Anahtar Kelimeler: (youtube, sinema, sosyal medya, bağımsız sinema, Azerbaycan sineması), (youtube, cinema, social media, independent cinema, Azerbaijani cinema)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Web 2 teknolojisi birçok alana olduğu gibi sinemaya da etkisini göstermektedir. İnternet teknolojisinin ulaştığı sınırlarla birlikte, dijital dönem akıllı aygıtların mobilitesini artırmış ve her yerden ulaşım imkanlarına sahip olan teknolojik cihazlar sayesinde konvansiyonel dönem izleyicileri de dönüşüme uğramıştır. Sosyal medyanın ortaya çıkışı bireyleri sadece içerik izleyen değil, aynı zamanda içerik üreticisi olan kullanıcılar haline getirerek üre-tüketiciler olarak anılmalarını sağlamıştır. Dijital platformlar içerisinde en yüksek video paylaşım ağına sahip“Kendini yayınla”sloganı ile ortaya çıkan Youtube, bir süre sonra yeni bir meslek olarak gelişen ve“Youtuber”olarak anılan influencer grubunun ortaya çıkmasına neden olmuştur.“Youtuber”'ların Youtube'dan para kazanmaya başlamasıyla birlikte zamanla içerikler daha da profesyonelleşmeye, Youtube sayesinde popülerleşen“Youtuber”'ların birçoğu ise aktör, senarist, hatta yönetmene dönüşmeye başlamıştır. Böylelikle Youtube'un, amatör sinemacıların sanatsal üretimlerini başlattıkları yeni medya platformları içerisinde, dijital kilometre taşı rolü oynadığı verisine ulaşılmıştır. Bu çalışma nitel bir araştırma olup sinema ve sosyal medya ilişkisini incelemektedir. Bu bağlamda Azerbaycanlı yönetmen Taleh Yüzbeyov'un Youtube kanalı örnek alınarak Youtube'un bağımsız sinemacılara katkısını ele almaktatır. Çalışmanın birinci bölümünde Azerbaycan'da sinemanın ortaya çıkışı, yükselişi ve duraksama dönemi ve sebepleri detaylı şekilde irdelenmiştir. İkinci bölümde bağımsız sinema kavramı, sosyal medyanın ortaya çıkışı ve gelişimi, sinema ile sosyal medya ilişkisi araştırılarak sinemanın sosyal medya ile etkileşimi incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde sinema kariyerine oyuncu olarak başlayan, ancak ülkesindeki sinema endüstrisinin sağladığı ekonomik ve diğer şartlar nedeniyle mesleğine ara vermek zorunda kalan, daha sonra Youtube kanalı açarak yayınladığı kısa videolarıyla popüler olan, bu sayede mesleğine geri dönüş yapan ve nihayet bir yönetmene dönüşen Taleh Yüzbeyov'un Youtube kanalı incelenerek Youtube'un amatör ve bağımsız sinemacılara etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to many other industries, Web 2.0 technology is influencing the movie industry. Along with the development of internet technology, the digital age has increased the mobility of smart devices, and audiences from the traditional period have changed as a result of technological devices that can be accessed from anywhere. Individuals are now characterized as pro-consumers because of the development of social media, which has made them both content consumers and content creators (prosumers). After some time, the influencer group known as“Youtubers,”which first appeared on Youtube with the motto“Publish yourself,”has grown into a new profession. Youtube is the largest video-sharing network among digital platforms. The material began to grow more professional over time as“Youtubers”began to profit from the platform, and many of the“Youtubers”who gained popularity on the platform also began to work as actors, screenwriters, and even directors. Consequently, the conclusion that YouTube is a digital milestone in the new media platforms where amateur filmmakers begin their artistic creation has been made. This study, which analyzes the connection between film and social media, is qualitative. By using the Youtube channel of Azerbaijani director Taleh Yüzbeyov an example, it discusses how YouTube helps independent and amateur filmmakers. The origin, growth, and stagnation periods of Azerbaijani cinema, as well as its causes, were thoroughly examined in the first section of the research. The second section looks at social media's history, how it has changed, and how cinema and social media interactions. The third section of the study focuses on Taleh Yüzbeyov's Youtube channel. Taleh Yüzbeyov began his film career as an actor but had to take a break from his profession due to the economic and other conditions provided by the film industry in his country. However, he later became popular with his short videos by opening a Youtube channel, which allowed him to come back to his profession and eventually become a director. The thesis is explored how YouTube has affected independent and amateur filmmakers.