Okul aidiyeti duygusu oluşumunda sosyalleşme ve fiziksel çevre ilişkisinin sirkülasyon alanları üzerinden irdelenmesi
In the formation of the sense of school belonging examination of the relationship of socialization and physical environment through circulation areas
- Tez No: 794190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN MİDİLLİ SARI, DOÇ. DR. SELDA AL ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Eğitim kavramının bireylerin ve toplumların kültürel, sosyal, ekonomik gelişimlerine katkıları göz önüne alındığında, tüm öğrencilerin okul yaşamında mutluluğu ve bu kurumlara bağlılığı önem teşkil etmektedir. Öğrencilerin kendilerini okullarının bir üyesi olarak kabul etmesi şeklinde tanımlanan okul aidiyeti duygusu; akademik motivasyon; sosyal-duygusal ve bedensel sağlık; davranış ve hatta gelecek yaşamı etkileyecek bir güce sahiptir. PISA verilerine göre değerlendirildiğinde okul aidiyeti duygusunun ülkemizde yeterince yüksek olmadığı; bu duygunun artırılması ve geliştirilmesi gerektiği görülmüştür. Buradan hareketle çalışmanın amacı; okul aidiyeti duygusunun gelişmesinde etkili olan sosyalleşme ve fiziksel çevre arasında bulunan ilişkinin sirkülasyon alanları üzerinden araştırılması, bu alanların öğrencilerin sosyalleşme davranışını destekleyecek şekilde yeniden ele alınarak iyileştirilmesi ve kullanılma potansiyellerinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışma Trabzon ilinde belirlenen 3 okulda 8. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Keşfedici sıralı karma yöntem deseninin kullanıldığı çalışmada“keşfetme”aşaması; alanyazın bilgileri, gözlem ve anketten edilen verilerinden;“tasarlama”aşaması; sirkülasyon alanlarının araştırmacı tarafından yeniden tasarlanmasından;“test etme”aşaması ise tasarlanan sirkülasyon alanlarının katılımcılar tarafından tekrar değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Çalışmanın sonucunda; mevcut durumda geleneksel biçimde tasarlanan ve sosyalleşmeyi desteklemekte yetersiz kalan sirkülasyon alanlarının aynı/farklı yaş grubundan, sınıftan öğrencilerle ve aynı/farklı sınıf öğretmenleriyle birtakım öğrenme ve rekreasyon etkinliklerinin gerçekleştirilmesine olanak verecek şekilde algı, işlev, konum, erişim, anlam, form, boyut, saydamlık, esneklik, konfor, estetik ve donatı gibi pek çok parametreye bağlı olarak tasarlanması durumunda okul aidiyeti duygusunu olumlu yönde geliştirebileceğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the contribution of the concept of education to the cultural, social, and economic development of individuals and societies, the happiness of all students in school life and their commitment to these institutions are essential. Sense of school belonging, defined as students' acceptance of themselves as members of their school, has the power to affect academic motivation, social-emotional, physical health, behaviour, and even future life. When evaluated according to PISA data, the sense of school belonging is not high enough in Turkey, and this feeling should be increased and developed. From this point of view, the aim of the study is to investigate the relationship between socialization and the physical environment that is effective in the development of the sense of school belonging through circulation areas, to reconsider these areas in a way that supports the socialization behavior of students and to reveal their usage potential. The study carried out with 8th-grade students in 3 schools determined in Trabzon. In the study in which the exploratory sequential mixed method design was used, the“exploration”phase; literature information from observation and survey data;“design”phase; redesign of circulation areas by the researcher; the“testing”phase consists of the reevaluation of the redesigned circulation areas by the participants. As a result of the study in the current situation, traditionally designed circulation areas that are insufficient to support socialization can improve the sense of school belonging in positively, if they are designed depending on many parameters such as perception, function, location, access, meaning, form, size, transparency, flexibility, comfort, aesthetics and equipment in a way that will allow some learning and recreation activities to be carried out with students from the same/different age group, classroom and same/different classroom teachers attention has been drawn.