Beden eğitimi öğretmen adaylarının okul aidiyet duygusu ve mutluluk düzeyleri
School belonging and happiness levels of preservice physical education teachers
- Tez No: 963178
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKTAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmen adaylarının okul aidiyeti ve mutluluk düzeylerini belirlemek, belirlenen düzeyleri çeşitli demografik değişkenler doğrultusunda farklılaşıp farklılaşmadığını ve iki değişken arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde Türkiye genelinde farklı üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim görmekte olan birinci ve dördüncü sınıf Beden Eğitimi Öğretmen (BEÖ) adaylarından oluşan bir örneklem grubuyla yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli esas alınarak tasarlanmıştır. Veriler,“Okul Aidiyet Duygusu Ölçeği”ile“Oxford Mutluluk Ölçeği”aracılığıyla toplanmış; elde edilen veriler t-testi, Mann Whitney U, ANOVA ve Spearman korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, beden eğitimi öğretmen adaylarının aidiyet ve mutluluk düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi, aile geliri, konaklama şekli ve sosyal-spor olanaklara erişim gibi demografik değişkenler açısından anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, okul aidiyeti ile mutluluk düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, üniversite yaşamında okula aidiyet hissinin ve mutluluğun öğretmen adayları tarafından önemli olduğuna işaret etmekte ve eğitim kurumlarının bu yönde sosyal ve duygusal destek mekanizmalarını güçlendirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research sought to identify the levels of school belonging and happiness among prospective physical education (PE) teachers and to explore how these levels vary across different demographic factors, as well as to examine the potential association between school belonging and happiness. The study was implemented in the 2023–2024 academic year with participants comprising firstand fourth-year students from eight universities' Departments of Physical Education and Sports in Türkiye. Employing a quantitative approach based on a relational surveying model, data were gathered through the“School Belonging Scale”and the“Oxford Happiness Questionnaire.”The collected data were analyzed using t-tests, Mann Whitney U, ANOVA, and Spearman correlation techniques. Findings indicated that demographic characteristics such as gender, class level, parental education level, household income, accommodation type, and access to social and sports facilities significantly influenced students' sense of belonging and happiness. Additionally, statistically significant positive relationship was found between school belonging and happiness. These findings indicate that the sense of school belonging and happiness are considered important by pre-service teachers in university life, highlighting the need for educational institutions to strengthen social and emotional support mechanisms accordingly.