Dentoalveolar genişletme ihtiyacı olan hastalarda düz beta titanyum teli ile ters çevrilmiş nikel titanyum tellerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of straight beta titanium wire and inverted nickel titanium wires in patients requesting dentoalveolar enlargement
- Tez No: 794196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada dentoalveolar genişletme ihtiyacı olan bireylerde, düz TMA teli ile ters çevrilmiş klasik ark formunda NiTi tellerinin klinik etkinliğinin ve ağrı hissi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 0,016*0,022" NiTi telleri ile seviyeleme ve hizalama işlemi sonrası dentoalveolar genişletme ihtiyacı olan rutin klinik hastaları arasından 48 hasta randomize olarak üç gruba (n=16) (0,017*0,025 ters çevrilmiş klasik ark formunda NiTi (I) , 0,017*0,025 düz TMA (T) , ve 0,017*0,025 standart NiTi grubu (K) ) ayrılmıştır. Tedavi başlangıcında (T0), birinci ay (T9), ikinci ay (T10) ve genişletmenin bittiği seansta (T11) interkanin, inter birinci premolar, inter ikinci premolar, intermolar mesafe ve birinci molar inklinasyon ölçümleri yapılmıştır. Katılımcılara VAS skalası (Tilk-T1-T2-T3-T4-T5-T6-T7-T8) verilerek ağrı düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Tüm zamanlarda maksiller interkanin, inter birinci premolar, inter ikinci premolar ve intermolar mesafe artışında I grubu ile T grubu arasında fark oluşmazken çalışma gruplarında, kontrol grubuna göre fazla bulunmuştur. Üst birinci molar diş inklinasyon artışında I grubunda ile T grubu arasında fark oluşmazken çalışma gruplarında, kontrol grubuna göre fazla bulunmuştur. Üç grupta da en yüksek ağrı düzeyine 1. Gün zamanında ulaşıldığı ve ağrının zamana bağlı olarak anlamlı miktarda azaldığı saptanmıştır. 6. Saat, 1. Gün ve 2. Gün VAS değerleri T grubunda K grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Ters çevrilmiş klasik ark formunda NiTi ile düz TMA teli, maksiller dental arkı standart NiTi grubuna göre başarılı bir şekilde genişletmiştir. Ters çevrilmiş klasik ark formunda NiTi ile düz TMA teli, maksiller birinci molar inklinasyonunu standart NiTi grubuna göre arttırmıştır. Tüm gruplarda ağrı düzeyi seviyesinin en fazla olduğu zaman 1. Gün olup, 7. Güne doğru kademeli olarak sıfıra yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare the clinical efficiency of straight TMA wire and inverted NiTi wires and their effects on pain sensation in individuals who need dentoalveolar expansion. Materials and Methods: In this study, 48 routine clinical patients who needed dentoalveolar expansion after leveling and alignment with 0.016*0.022" NiTi wires were randomly assigned to three groups (n=16) (0.017*0.025 inverted NiTi (I), 0.017*0.025 straight TMA (T), and 0.017*0.025 standard NiTi group (K)). At the beginning of treatment (T0), at the first month (T9), at the second month (T10) and at the end of the expansion session (T11) intercanine, inter first premolar, inter second premolar, intermolar distance and first molar inclination measurements were made. The participants were given a VAS scale (Tilk-T1-T2-T3-T4-T5-T6-T7-T8) and their pain levels were compared. Results: While there was no difference between the I group and T group in maxillary intercanine, inter first premolar, inter second premolar and intermolar distance increase at all times, it was found to be higher in the study groups compared to the control group. While there was no difference between the I group and T group in the increase of upper first molar tooth inclination, it was found to be higher in the study groups compared to the control group. It was determined that the highest level of pain was reached on the 1st day in all three groups and the pain decreased significantly depending on time. The 6th hour, 1st day and 2nd day VAS values were higher in the T group than in the K group. Conclusion: Straight TMA wire and inverted NiTi successfully expended the maxillary dental arch compared to the standard NiTi group. Straight TMA wire and inverted NiTi increased maxillary first molar inclination compared to standard NiTi group. The highest pain level in all groups was on the 1st day and gradually approached zero towards the 7th day.