Toplumsal değişim sürecinde Şirince
Şirince in the process of social change
  1. Tez No: 794204
  2. Yazar: DERYA ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Toplumsal değişim daha çok modernleşme ile bir tutularak gelişim, ilerleme olarak görülmekte ve makro ölçekte tartışılmaktadır. Oysa makro değişimleri daha iyi anlayabilmek için küçük gruplarda meydana gelen mikro değişimlere bakmak gerekmektedir. Bu araştırmada İzmir iline bağlı Şirince köyünün sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı incelenerek zaman içerisinde köyde meydana gelen sosyo-kültürel değişim açıklanmaya çalışılmıştır. Şirince, klasik köy anlayışından farklı olarak turizm ile ön plana çıkmış bir yöredir. Bu yüzden ülkemizde önemli kırsal turizm merkezlerinden de birisidir. Çalışma; Şirince'de meydana gelen değişimi yörede yaşayan yerel halk, esnaf ve turistler gözünden anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda yerel halk, işletmeciler ve turistler olmak üzere üç farklı grupta yer alan katılımcılar ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler doğrultusunda elde edilen bulgular analiz edilerek yapılan analize dayalı sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social change is mostly associated with modernization, and development is seen as progress and discussed on a macro scale. However, in order to better understand macro changes, you need to look at the micro changes that occur in small groups. In this research, the social, economic and cultural structure of Şirince village of İzmir province was examined and the socio-cultural change that occurred in the village over time was tried to be explained. Şirince, unlike the classical village understanding, is a region that has come to the fore with tourism. Therefore, it is one of the important rural tourism centers in our country. Study; It aims to make sense of the change in Şirince from the eyes of local people, tradesmen and tourists living in the region. In this context, semi-structured interviews were conducted with the participants in three different groups: local people, operators and tourists. The findings obtained in line with the interviews were analyzed and the results based on the analysis were evaluated.