Mirtazapinin sağlıklı gönüllülerde uyku yapısı üzerine etkisi
Effects of Mirtazapine on healthy young volumeters sleep
- Tez No: 79422
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
66 ÖZET: Bu araştırmada yeni bir antidepresan olarak kullanıma sunulan mirtazapin adlı ilacın sağlıklı genç erişkinlerin uyku yapısı üzerine objektif etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Mirtazapin, noradrenerjik ve spesifik serotonerjik etkili (NaSSA) bir antidepresan olarak tanımlanmaktadır. Mirtazapin santral sinir sisteminde presnaptik a2 reseptörleri bloke ederek sonuçta noradrenalin ve serotonin müctannı artırır, postsinaptik serotonin 5HT2 ve 5HT3 reseptörlerini seçici olarak antagonize eder. 5HTı üzerinden ortaya çıkan serotoninerjik nörotransmisyonu güçlendirir. Bu çalışmada mirtazapinin 30 mg tek dozunun sağlıklı gönüllülerde uyku üzerine akut etkisi incelenmiştir. Birinci gece etkisi dışlanarak bazal ve uygulama sonrası polisomnografik kayıtlar geçeldeştirilmiştir. Uyku değişkenleri üzerine mirtazapin (n=10) ve plasebonun (n=10) etkileri karşılaştınlmıştır. Çalışmanın bulgularına göre gruplar cinsiyet ve yaş dağılımı açısından benzer bulunmuştur. Mirtazapin plaseboya göre uyku devamlılığı ile ilgili değişkenleri daha olumlu etkilemiştir; gece uyanışların sayısı ve süresi kısalmış, uyku etkinlik endeksi önemli oranda artmıştır. Mirtazapin REM uyku latansının önemsiz bir oranda uzamasına, REM uykusunun önemsiz bir oranda azalmasına yol açmış, yavaş dalga uykusunun artmasına, dönem I uykunun ise azalmasına neden olmuştur. Sonuç olarak mirtazapin, REM uykusunu baskılama eğilimi, REM uyku latansını ise uzatma eğilimi göstermiştir. Ancak bu etkileri plasebo grubu ile karşılaştırıldığında önemli sayılabilecek düzeylere çıkmamıştır. Mirtazapin yavaş dalga uyku süresini artırmış, uyku devamlılığını ve uyku etkinliğini olumlu etkilemiştir. Bu sonuçlar mirtazapinin REM uykusunu etkilemeyen, uyku etkinliğini ve derin uykuyu artıran bir antidepresan olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
67 ABSTRACT: Background: Depression is known to modify human sleep patterns. Antidepressant drugs have also been found to alter sleep patterns in healthy and depressed subjects. Most of the antidepressant drugs suppress REM sleep and prolong REM latency. Mirtazapine is an antidepressant with novel mechanism of action. It has been classified as a noradrenergic and specific serotonergic antidepressant (NaSSA). It specificially antagonizes central ct2 adrenergic receptors, which results in potentiation of central noradrenergic and serotonergic neurotransmission. Mirtazapine also potently blocks 5HT2 and 5HT3 receptors and causes net activation of primarily the 5HTia receptors. Objective: The objective of this study was assess objective polisomnographic effects of mirtazapine on young healthy volunteers' sleep. Method: A double-blind, placebo controlled study was conducted in 20 young healthy volunteers (mean age=24). All subjects had been fully informed about objective, method and risk of the investigation, which had been approved by the Local Ethics Committee. Volunteers were randomly assigned Mirtazapine group (N=10) or placebo group (N=10). Each subject had one initial adaptation night, one baseline recording night and one drug night (plasebo or mirtazapin). On each treatment night subject received either mirtazapine 30 mg or placebo Results: Age and sex distrubition was founded similar in each group. Preliminary results of study showed that mirtazapine increased sleep efficiency index, decreased number of awakenings and wake after sleep onset time. Mirtazapine improved sleep continuity measures. Mirtazapine slightly decreased total REM sleep time, and slightly prolonged REM seep latency. It was increased significantly slow wave sleep, and decreased stage 1 sleep. Conclusion: Mirtazapine improved sleep quality, diminished nighttime awakenings. It was increased deep sleep and decreased light sleep. Its effect on REM sleep was not significant.