Depresyon tedavisinde amitriptilin ile mirtazapinin etkinlik ve yan etki açısından karşılaştırılması
The Comparison of efficiency and side effects of amitriptyline and mirtazapine in depression treatment
- Tez No: 99388
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÖZCANKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 863
Özet
79 6. ÖZET Bu çift kör çalışmada amitriptilin ile rnirtazapinin antidepresan etkinlikleri, depresyonla birlikte ortaya çıkan anksiyetedeki etkinlikleri ve yan etkileri karşılaştırıldı. DSM IV'e göre depresyon tanısı konan 137 hastanın 67'sine amitriptilin, 70'ine de mirtazapin başlandı. Her bir olguyla başlangıçta, 21. günde ve 56. günde görüşüldü. Her görüşmede fizik ve ruhsal muayene bulguları, 21. ve 56. günlerde de ilaç yan etkileri kaydedildi. Hastalar ayrıca Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanterini doldurdular. Çalışmanın başlangıcında ve bitiminde hastalara biyokimyasal, hematolojik incelemeler ve idrar tahlili uygulandı. Bulgular SPSS 8.0 istatistik programı yardımıyla çalışıldı. Her iki ilaç da başlangıç değerleri ile karşılaştırıldığında depresyon puanlarını düzeltti (p0.05).
Özet (Çeviri)
80 7. SUMMARY In this double blind study, the efficacy of amitriptyline and mirtazapine on depression and anxiety concomitant with depression and their side effects were compared. Sixty-seven of 1 37 patients with depression according to DSM IV criteria received amitriptyline while the remaining received mirtazapine. Each case was evaluated at the beginning, on the 21 'st and 56'th day of treatment. Physical and psychiatric examination findings were recorded at each visit and drug side effects were recorded on the 21 'st and 56'th days. Moreover, all of the patients fulfilled the Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory by themselves at each visit. Biochemical, hematological and urine examinations were performed at the onset and the end of the study. Data were analyzed by SPSS 8.0 for Windows computer software. Both drugs improved the depression scores when compared to the initial ones (p0.05).