Venlafaksinin ve mirtazapinin erkek reproduktif sistem hücre dizilerinde toksisitesinin incelenmesi
Evaluation of venlafaxine and mirtazapine toxicity in male reproductive cell lines
- Tez No: 915062
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İlaçların tedavide kullanıldıkları etkilerine sekonder farklı sistemler üzerinde indükledikleri toksik/advers etkilerinin belirlenmesi ilaç güvenilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Birçok sistemde istenmeyen etkilere neden olabilen ilaçlar hem kadınlarda hem de erkeklerde fertiliteyi etkileyebilmektedir. Özellikle reprodüktif yaşlarda tekrarlayan dozlarda kullanılan ilaçların fertiliteyi etkilemesi kaçınılmazdır. Serotonin-noradrenalin geri alım inhibitörü antidepresan ilaç venlafaksinin ve atipik antidepresan ilaç mirtazepinin erkek reprodüktif sistem üzerindeki istenmeyen etkilerini değerlendiren az sayıdaki çalışmaya ek olarak reprodüktif sistemde hücresel düzeyde etkilerini gösteren herhangi bir çalışma bulunmadığı belirlenmiştir. Bu noktadan hareketle, bu tez çalışmasında venlafaksinin ve mirtazepinin TM3 (fare testis Leydig hücre dizisi) hücre dizilerinde in vitro reprodüktif toksisitesinin araştırılması ve olası toksisitenin mekanizmasının aydınlatılması amaçlanmıştır. Çalışmada, TM3 Leydig hücreleri üzerinde doza bağımlı hücre canlılığı MTT deneyi ile test edilerek inhibitör konsantrasyon 50 değeri belirlenmiştir. Bu konsantrasyondan hareketle apoptozun belirlenmesi için Annexin V/Propidyum İyodür apoptoz testi gerçekleştirilmiş, reaktif oksijen türleri üretiminin belirlenmesi için Diklorofloresin-diasetat yöntemi uygulanmıştır. TM3 Leydig hücrelerinin 24 ve 48 saat süre ile venlafaksinin yüksek konsantrasyonlarına maruziyeti belirgin bir sitotoksik etkiye neden olmazken, mirtazepinin sitotoksik etkiye neden olduğu belirlenmiştir. Mirtazepinin TM3 Leydig hücrelerinde apoptotik hücre ölümünü tetiklediği ve reaktif oksijen türleri üretimini indüklediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, venlafaksin ile olmasa da mirtazepin ile reprodüktif toksisiteyi işaret eden temel bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the toxic/adverse effects that drugs induce on different systems secondary to the impact of their use in treatment is of great importance in terms of drug safety. Drugs that can cause undesirable effects on many systems can affect fertility in both women and men. It is inevitable that medications used in repeated doses, especially during reproductive ages, will affect fertility. In addition to a small number of studies evaluating the undesirable effects of the serotonin-noradrenaline reuptake inhibitor antidepressant drug venlafaxine and the atypical antidepressant drug mirtazapine on the male reproductive system, it was determined that there were no studies demonstrating their effects on the reproductive system at the cellular level. From this point of view, this thesis aimed to investigate the in vitro reproductive toxicity of venlafaxine and mirtazapine in TM3 (mouse testis Leydig cell line) cell lines and to elucidate the mechanism of possible toxicity. In this study, dose-dependent cell viability on TM3 Leydig cells was tested by MTT assay and inhibitory concentration 50 was determined. Based on this concentration, Annexin V/Propidium Iodide apoptosis assay was performed to determine apoptosis and Dichlorofluorescein-diacetate method was applied to determine reactive oxygen species production. Exposure of TM3 Leydig cells to high concentrations of venlafaxine for 24 and 48 hours did not cause a significant cytotoxic effect, whereas mirtazepine caused a cytotoxic effect. Mirtazepine triggered apoptotic cell death and induced reactive oxygen species production in TM3 Leydig cells. In conclusion, basic findings indicating reproductive toxicity were obtained with mirtazepine but not with venlafaxine.