Yüksek basınçlı sıvı kromatografisi yöntemi ile antidepresan ilaçgrubunda yer alan mirtazapinin dsDNA ile etkileşim mekanizmasınınbelirlenmesi ve bu etkileşime dayalı miktar tayin yönteminingeliştirilmesi
Determining the mechanism of interaction with dsDNA ofmirtazapin, which is included in the antidepressant druggroup by the high-pressure liquid chromatographymethod, and the development of the quantitydetermination method based on this interaction
  1. Tez No: 684649
  2. Yazar: ECEM KUZPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez kapsamında, depresyon tedavisinde kullanılan mirtazapin (MIR) molekülünün dsDNA (çift sarmal deoksiribonükleik asit) ile etkileşim türü kromatografik olarak belirlenmiş ve ilaç-DNA etkileşim mekanizmalarının kolay, hızlı, daha seçimli ve güvenli bir şekilde tanımlanması gerçekleştirilmiştir. Etkileşimin belirlenmesi için belirli derişimde ilaç-dsDNA çözeltisi hazırlanarak farklı inkübasyon sürelerinde kromatogramları kaydedilmiştir. Etkileşim öncesi ve sonrası benzer sürelerde elde edilen kromatogramlardan hareketle bağlanma katsayısı 6.09×105 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, tez çalışmasında, yüksek basınçlı sıvı kromatografi (HPLC) tekniği ile MIR etken maddesinin farmasötik formundan miktar tayinini de yapılmıştır. Bu amaçla, HPLC çalışmaları için pH, çalışma kolonu, mobil faz, sıcaklık ve akış hızı gibi parametreler optimize edilmiştir. Geliştirilen analitik metot valide edilmiş ve valide edilen kromatografik yöntem kullanılarak MIR'ın farmasötik formundan miktar tayini gerçekleştirilmiştir. Doğrusal aralık 0.5-15 ppm (r 2 = 0.9), teşhis sınırı 0.03 ppm ve teşhis alt sınırı 0.01 ppm olarak hesap edilmiştir. Yöntemin doğruluğu geri kazanım çalışması ile belirlenmiş olup % 98.3 – 100.3 olarak tespit edilmiştir ve tüm yöntem geçerlilik testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın final aşamasında ise MIR molekülü için geliştirilen valide edilmiş analitik metot kullanılarak DNA-İlaç etkileşim mekanizmalarının ilaç tabletleri üzerindeki etkilerini gözlemleyebilmek için miktar tayini çalışmaları tamamlanmıştır. Etkileşim öncesi ve sonrası benzer sürelerde elde edilen kromatogramlardan hareketle ilaç tabletlerinde bağlanma katsayısı 7.93×105 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the interaction type of mirtazapine (MIR) molecule used in the treatment of depression with dsDNA (double-stranded deoxyribonucleic acid) was determined chromatographically, and drug-DNA interaction mechanisms were identified easily, quickly, more selectively, and safely. In order to determine the interaction, a certain concentration of the drug-dsDNA solution was prepared and chromatograms were recorded at different incubation times. Based on the chromatograms obtained at similar times before and after the interaction, the binding coefficient was calculated as 6.09×105. Also, in the thesis study, the amount of MIR active substance from its pharmaceutical form was determined by the high-pressure liquid chromatography (HPLC) technique. For this purpose, parameters such as pH, working column, mobile phase, temperature, and flow rate were optimized for HPLC studies. The developed analytical method was validated and the quantification of MIR from its pharmaceutical form was performed using the validated chromatographic method. The linear range was calculated as 0.5-15 ppm (r 2= 0.9), the diagnostic limit was 0.03 ppm, and the diagnostic lower limit was 0.01 ppm. The accuracy of the method was determined by the recovery study and it was determined as 98.3 – 100.3% and all method validity tests were carried out. In the final part of the study, quantification studies were completed in order to observe the effects of DNA-Drug interaction mechanisms on drug tablets by using the validated analytical method developed for the MIR molecule. Based on the chromatograms obtained at similar times before and after the interaction, the binding coefficient in drug tablets was calculated as 7.93×105.