İntravenöz uygulanan kafeinin ratlarda propofol anestezisinden geri dönüşü hızlandırmada ve endtidal CO2 üzerinde optimal doz ve uygulama zamanı ilişkili etkisi
The effect of intravenously administered caffeine on accelaration of return from propofol anesthesia in rats and on endtidal CO2 related to optimal dosage and administration time
  1. Tez No: 794239
  2. Yazar: ŞEYDA ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Genel anesteziklerin kullanımında, özellikle derin sedasyonda, hipoventilasyon, apne, hava yolu kollapsı ve hiperkarbi gibi komplikasyonlar gözlemlenebilir. Genel anesteziklerin neden olduğu hipnotik durumu gerektiğinde tersine çevirecek, kullanımda hiçbir ilaç yoktur.Hücre içi cAMP yi yükselten kafein gibi bazı ilaçların, sistemik uygulamasının hafif anesteziyi tersine çevirmesi farmakolojik mekanizmalar üzerinden olasıdır. Bizim çalışmamız propofol anestezisinden geri dönüşü hızlandırmada kafein etkisinin incelendiği izole olarak propofol üzerinde yapılan ve kafeinin doz ve zaman ilişkili incelendiği ilk çalışma olabilir.Bu çalışmada propofol ile anestezi sağlanan sıçanlar üzerinde, kafeinin farklı doz ve zamanlarda uygulanmasının anesteziden çıkış üzerindeki etkisi incelenmiştir.Amacımız en sık kullanılan intravenöz anestezik olan propofol anestezisinden geri dönüşü hızlandırmada ve kapnograf ile ölçülen endtidal CO2 üzerinde, optimal doz ve uygulama zamanı ilişkili kafein etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü olarak planlanan bu çalışma, 09.03.2022 tarihli 694 karar no ile Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul onayı alındıktan sonra gerçekleştirildi.Ağırlığı 250-300 gram 35 Wistar Albino sıçan, 7'şerli randomize şekilde 5 gruba ayrıldı. Her rata açılan kuyruk damar yolundan 8mg/kg propofol verildi. 1. gruba sadece propofol verildi ve kontrol grubu olarak belirlendi.2. gruba propofol ile birlikte 25 mg/kg , 3.gruba propofol ile birlikte 50 mg/kg kafein verildi. 4. gruba propofolden 5 dk sonra 25 mg/kg, 5. gruba propofolden 5 dk sonra 50 mg/kg iv kafein uygulandı. Ratların sedasyonu 3, 6, 9 ve 12.dklarda pimpirik testi ve doğrultma refleksi skorları ile değerlendirildi. Belirtilen zaman noktalarının her birinde 30 saniye boyunca karın hareketlerinin gözlemlenmesi yoluyla solunum hızı, kapnograf cihazının gözlemlenmesi yoluyla EndtidalCO2 belirlenirken, genel anesteziden tamamen çıkış ratların 4 ayak üstüne gelip harekete başlama zamanlarına göre kaydedildi. Bulgular: Bu çalışmada, anesteziden çıkış süresi, propofolden 5 dakika sonra yüksek dozda (50mg/kg) kafein verilen E(Pro+5dk50kaf) grubunda , kontrol grubuna göre anlamlı olarak en kısa bulundu. Aynı grupta pimpirik ve doğrulma testlerinde de 6. ve 9. dakika ölçümlerinde sedasyon skorları ve solunum hızları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Kafein verilmeyen kontrol grubunda anesteziden çıkış süresi kafein verilen diğer gruplara göre anlamlı olarak daha uzundu. Kafein verilmeyen kontrol grubunda 3.dakika CO2 değerleri, propofol ile birlikte kafein uygulanan B(Pro+25kaf) ve C(Pro+50kaf) gruplarına göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Tüm gruplarda 9. ve 12. dk Pimprick testi ve doğrultma skorları 3.dk ya göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti. Tüm gruplarda 3.dakika CO2 değerleri, 12.dakika CO2 değerlerine göre ve kontrol grubundaki ratların 3.dakika CO2 değerleri diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: Bu çalışmada propofol ile sedatize edilen ratlar üzerinde, intravenöz uygulanan kafeinin doz ve uygulama zamanına göre anesteziden çıkış hızına etkisi araştırıldı. Propofol uygulamasından 5dk sonra 50 mg/kg olarak geç-yüksek dozda uygulanan kafeinin anesteziden çıkışı hızında, sedasyon skorlarının azalmasında ve endtidal CO2 üzerinde olumlu yönde en etkili sonuçlar oluşturduğu bulundu.Aynı grupta anesteziden çıkış süresi, anlamlı olarak tüm gruplardan kısa bulundu.Kafein uygulanan gruplarda kontrol grubuna göre ve düşük doz kafein uygulanan grupta yüksek doz kafein uygulanan gruba göre endtidal CO2 yüksek bulundu. Bu sonuçlarla, propofol kullanılarak yapılmış sedasyondan 5 dakika sonra kafein uygulanmasının anesteziden derlenmeyi hızlandıracağını ve kafeinin endtidal CO2 değerlerini azaltabileceğini söyleyebiliriz. Kafein, özellikle sedasyonun sıkça uygulandığı dış anestezi girişimlerinde hasta sirkülasyonunu artırarak ve sağlık bakım maliyetlerini düşürerek maliyet etkin, nitelikli bir yol sağlayabilir. Kafeinin anesteziden geri dönüşü hızlandırmada zaman ve doza bağlı etkisini araştıracak klinik çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim:Complications such as hypoventilation, apnea, airway collapse and hypercarbia may be observed during the use of general anesthetics, especially during deep sedation. There are no drugs in use that will reverse the hypnotic state caused by general anesthetics if necessary.It is possible that the systemic administration of some drugs, such as caffeine, which increases intracellular cAMP, reverses mild anesthesia through pharmacological mechanisms. Our study may be the first study conducted on propofol in isolation, in which the effect of caffeine on accelerating the return from propofol anesthesia was studied, and caffeine was studied in relation to dose and time.In this study, the effect of administering caffeine at different doses and times on the exit from anesthesia was investigated on rats anesthetized with propofol.Our aim is to investigate the effect of caffeine on the optimal dose and time of administration associated with accelerating the return from propofol anesthesia, the most commonly used intravenous anesthetic, and on endtidal CO2 measured by capnograph. Materials and Methods:This randomized controlled study was conducted after receiving the approval of the Ankara Training and Research Hospital Animal Experiments Local Ethics Committee with decision No. 694 dated 09.03.2022.35 Wistar Albino rats weighing 250-300 grams were randomly divided into 5 groups of 7. Each rat was given 8mg/kg of propofol through the opened tail vein. 1. the group was given only propofol and was determined as the control group.2. the group was assigned 25 mg/kg together with propofol , 3.the group was given 50 mg/kg of caffeine along with propofol. 4. the group was given 25 mg/kg 5 min after propofol, 5. 50 mg/kg iv caffeine was administered to the group 5 minutes after propofol. Sedation of rats 3, 6, 9 and 12.pimpyric test and straightening reflex scores were evaluated in minutes. Respiratory rate was determined by observing abdominal movements for 30 seconds at each of the specified time points, EndtidalCO2 was determined by observing the capnograph device, while the complete exit from general anesthesia was recorded according to the time when the rats got on 4 feet and started moving. Results:In this study, the recovery time from anesthesia was found to be significantly shorter in the E(Pro+5dk50kaf) group, which was given a high dose (50mg/kg) of caffeine 5 minutes after propofol, compared to the control group. In the same group, 6 in pimpyric and correction tests. and 9. sedation scores and respiratory rates were found to be significantly higher in minute measurements compared to the control group. The recovery time from anesthesia was significantly longer in the control group that was not given caffeine compared to the other groups that were given caffeine. 3 In the control group that was not given caffeine.the minute CO2 values were found to be significantly higher compared to the B(Pro+25kaf) and C(Pro+50kaf) groups that were administered caffeine together with propofol.6 In the control group, which was not given caffeine again.the minute CO2 values were significantly higher compared to the D(Pro+25kaf) group. 9 In all groups. and 12. dk Pimprick test and straightening scores 3.dk according to either, it was statistically significantly higher. 3 In all groups.minute CO2 values, 12.according to the minute CO2 values and 3 of the rats in the control group.the minute CO2 values were significantly higher compared to the other groups. Conclusion:In this study, the effect of caffeine administered intravenously on the rate of exit from anesthesia according to the dose and time of administration was investigated on rats sedated with propofol. It was found that caffeine administered at a late-high dose of 50 mg/kg 5 minutes after propofol administration produced the most effective results in the rate of recovery from anesthesia, in reducing sedation scores and positively on endtidal CO2.In the same group, the time out of anesthesia was found to be significantly shorter than all groups.Endtidal CO2 was found to be high in the caffeine-administered groups compared to the control group and in the low-dose caffeine-administered group compared to the high-dose caffeine-administered group. With these results, we can say that administering caffeine 5 minutes after sedation using propofol will accelerate recovery from anesthesia and caffeine can reduce endtidal CO2 values. Caffeine can provide a cost-effective, qualified way by increasing patient circulation and reducing health care costs, especially in external anesthesia interventions where sedation is frequently applied. We think that clinical trials are needed to investigate the time- and dose-dependent effect of caffeine in accelerating the return from anesthesia.