Purinerjik agonist ve antagonistlerin omurilik reflekslerine olan etkileri
Effects of purinergic agonists and antagonists on spinal reflex
- Tez No: 33142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET PURÎNERJİK AGONIST VE ANTAGONİSTLERİN OMURİLİK REFLEKSLERİNE OLAN ETKİLERİ Anestezili ve spinal kedilerde purinerjik maddelerden adenozin ve analoğu R-PIA ile metilksantinlerden purinerjik antagonist kafeinin omurilik reflekslerine olan etkileri a- raştırıldı. Adenozin 1, 2, 3 mM/ml lokal, 0.75, 1.5, 2.25 mg/kg intravenöz; R-PIA 1, 2, 3 yM/ml lokal ve kafein 0.3, 1, 2, 3 mM/ml lokal, 30, 40, 60, 75 mg/kg intravenöz olarak verildi. Sol arka ekstremi tenin sinirleri elektriksel uya ranlarla uyarxldx. Omuriliğin L3,s"-7 ile Sı,a ön ve arka köklerinden kayıtlar almdx. Adenozinin lokal ve sistemik olarak uygulanmasında dü şük dozlar (1 mM/ml; 0.75 mg/kg) monosinaptik refleksi etki lemedi, yüksek dozlar (3 mM/ml; 2.25 mg/kg) ise monosinaptik reflekslerde inhibisyona sebep oldu. Adenozinin sistemik dozları lokal dozlarından daha etkiliydi, istatistiksel ola rak lokal adenozinin dozları arasında refleks amplitüdü (mV) yönünden anlamlı bir fark varken (p0.05). Latens (ms) yönünden de her iki durum arasındaki fark anlamsızdı (p>0.05). Sistemik olarak uygulanan adenozinin amplitüd ve latens açısından dozları arasında istatistiki bir fark bulunamadı (p>0. 05).Kontrol ile sistemik adenozin karşılaştırıldığında, amplitüdün sistemik adenozin grubunda anlamlı derecede azal dığı görüldü (p0.05). Kafeinin düşük dozunun (30,40 mg/kg) çok az etkili ol duğu, orta dozunun (60 mg/kg) monosinaptik refleksi artırdı ğı gözlendi. Yüksek dozdaki kafein (75 mg/kg) ise denekte konvülsiyona neden oldu. Ayrıca kafeinin orta ve yüksek dozu polisinaptik refleksleri de artırdı. Lokal kafein, amplitüd ve latens yönünden kontrol grubu ile karşılaştırıldı ve amplitüdün anlamlı derecede arttığı, latensin ise kısaldığı görüldü (p0.05), latens ise doza bağlı olarak kısaldı ve bu kısalma istatistiki açıdan anlamlı bulundu (p0.05 ) R-PIA'nın lokal grubu ile kontrol grubu arasındaki kar şılaştırmada amplitüdün belirgin olarak azaldığı ve latensin ise uzadığı gözlendi (p0.05). Bu sonuçlar bize omurilikte Px-purinoseptörlerin olabi leceğini ve refleks cevabın düzenlenmesinde purinerjik sis temin rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF PURINERGIC AGONISTS AND ANTAGONISTS ON SPINAL REFLEX Effects of adenosine and its analogues ( ~) ( 2-phenylisopro- pyl )adenosine (R-PIA) (purinergic substance) and cafein, which is antagonist of purinergic substances (methylxanthin- es) were investigated in anesthetized spinal cats. Adenosine 1, 2, 3 mM/ml local, 0.75, 1.5, 2.25 mg/kg i.v.; R-PIA 1, 2, 3 uM/ml local and cafein 0.3, 1, 2, 3 mM/ml local, 30, 40, 60, 75 mg/kg i.v. were administrated. Nerves of left hind- limb were stimulated electrically. Recordings were made from dorsal and ventral roots of the Ls,s,-> and Sa.,2- Local administration of low dosage adenosine (1 mM/ml; 0.75 mg/kg) did not affect monosynaptic reflex. However, high do sage of adenosine (3 mM/ml; 2.25 mg/kg) caused inhibition on monosynaptic reflex. Sistemic dosages of adenosine were much more effective than local dosages. There was a significant difference between reflex amplitudes which, were respond to different local adenosine dosages (p0.05). Latency diffe rence between local and sistemic group was not statisticaly significant (p>0.05). The differences between amplitudes latencies of reflex res ponds in sistemic adenosine applied groups were not signifi cant 0.05). In the comparison of control group with sis temic adenosine group; amplitude was, but latency was not69 affected. Low dosage of caffeine (30,40 mg/kg) had little effect on monosynaptic reflex, medium dosage of caffeine (60 mg/kg) increased the monosynaptic reflex. High dosage of caffeine (75 mg/kg) caused convulsion on object. On the other hand, medium and high dosages of caffeine increased the polisynaptic reflex. Local caffeine applied group was compared with control group and amplitude was increased and latency became shorter (p>0.05). However, in sistemic caffeine applied group, amp litude difference was not significant between different do sages, but latency became shorter (p0.05). It was found that amplitude was decreased, in contrast, la tency was increased in the local group of R-PIA respect to control. On the other hand, amplitude was decreased when do sage of R-PIA increased, but latency was not affected by this increment of dosage. These results show the presence of P^-purinoceptors in the spinal cord and purinergic system may play a important role to regulate reflex respond.