16 numaralı name-i hümayun defteri 1913-1918 transkripsiyon ve değerlendirme
Transcription and evaluation of the book no. 16 name-i humayun 1913-1918
  1. Tez No: 794243
  2. Yazar: MESUT KEMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
17.yy ın sonundan itibaren Osmanlı padişahlarının İslam ve Hristiyan hükümdarlarına ve İmparatorluğa bağlı yönetimlere gönderdiği siyasi, ekonomik, diplomatik, dini ve şahsi içerikli mektupların kronolojik bir sırayla kayıt altına alındığı arşiv belgesi olan Name-i Hümayun defterleri 17.yy dan itibaren Osmanlı Devleti'nin imzaladığı barış antlaşmaları, ticari imtiyazlar ve ittifak antlaşmalarını ihtiva etmesiyle çok değerli bir diplomatik kaynaktır. Tezimizin inceleme konusunu oluşturan 16 Numaralı Name-i Hümayun Defteri, 1913-1918 yılları arasında ki Balkan Savaşları'nın son dönemi ve Birinci Dünya Savaşı döneminde, 35.Osmanlı padişahı Sultan Mehmet Reşat'ın namelerini ihtiva eden Osmanlı İmparatorluğun son Name-i Hümayun Defteri'dir. Siyasi, askeri, ekonomik ve Osmanlı Padişahının nezdinde şahsi içeriğe sahip olan nameleri bulunduran 16.Numaralı Name-i Hümayun defteri bu özelliği ile oldukça zengindir. Çalışmamız konusu 16 Numaralı Name-i Hümayun Defteri bağlamında, 1913-1918 yılları arasında Sultan Mehmet Reşat'ın Name-i Hümayun mektupları aracılığıyla Osmanlı Devleti'nin dış politikası ve diplomatik ilişkilerinin incelenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Name-i Hümayun notebooks, which are the archival documents in which the political, economic, diplomatic, religious and personal letters sent by the Ottoman sultans to the Islamic and Christian rulers and the administrations of the Empire since the end of the 17th century are recorded in a chronological order, It is a very valuable diplomatic resource as it includes peace treaties, commercial concessions and alliance agreements signed by .The Name-i Hümayun Notebook No. 16, which is the subject of our thesis, is the last Name-i Hümayun Notebook of the Ottoman Empire, which contains the names of the 35th Ottoman Sultan, Sultan Mehmet Reşat, during the last period of the Balkan Wars between 1913-1918 and the First World War. is . The Name-i Hümayun notebook with the number 16, which contains political, military, economic and personal names of the Ottoman Sultan, is very rich with this feature. The subject of our study was the examination of the Ottoman State's foreign policy and diplomatic relations through the Name-i Hümayun letters of Sultan Mehmet Reşat between 1913-1918 in the context of the Name-i Hümayun Notebook No. 16.