18. asır Arap şairlerinden el-Emir es-San'ani ve divanı
One of 18th century Arabic poets, al-Amîr as-San'ani and his diwan
- Tez No: 794246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışmada 12/18. asır Arap şair ve âlimlerinden el-Emîr eṣ-Ṣan'ânî ve Dîvân'ı incelenmiştir. Çalışma, bir giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde el-Emîr eṣ-Ṣan'ânî ve eserleriyle ilgili yapılan çalışmalar ve Yemen'in 12/18. asırdaki siyasî, ilmî ve ictimâ'î durumuyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde eṣ-Ṣan'ânî'nin hayatı, ailesi, ilmî ve edebî kişiliği, hocaları, öğrencileri ve eserleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde eṣ-Ṣan'ânî'nin söylediği şiirler muhteva açısından incelenmiştir. Bu çerçevede şairin şiirleri konularına göre tanzim edilmiş ve bu konular edebiyat tenkitçilerinin eserlerinde belirlemiş oldukları kıstaslar bağlamında tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde ise şiirler üslup ve şekil açısından incelenmiştir. Kasidenin yapısı, nazım biçimleri, vezin ve kafiye yapısı ve me'ânî, beyân ve bedî' ilimleri açısından incelenmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, al-Amir eṣ-Ṣan'ânî, one of the Arab poets and scholars of the 12/18th century, and his Dîvân, were examined. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction, general information about the studies on al-Amir eṣ-Ṣan'ânî and his works and the political, scientific and social situation of Yemen in the 12/18th century are given. In the first part, evaluations were made about eṣ-Ṣan'ânî's life, family, scientific and literary personality, teachers, students and works. In the second part, the poems sung by eṣ-Ṣan'ânî were examined in terms of content. In this framework, the poet's poems have been arranged according to their subjects and these subjects have been analyzed in the context of the criteria that literary critics have determined in their works. In the third part, the poems were examined in terms of style and form. The structure of the eulogy has been examined in terms of verse forms, meter and rhyme structure, and the sciences of me'âni, beyân and bedî'.