Quality in all levels: A Model defining and measuring qualityin bioethics education
Her seviyede kalite: Biyoetik eğitiminde kaliteyi tanımlayan ve ölçen bir model
- Tez No: 794249
- Danışmanlar: PROF. DR. HENK TEN HAVE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Duquesne University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyoetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu tez, Her Seviyede Kalite (HSK), biyoetik eğitiminin kalite değerlendirmesinde akademik çalışmaların eksik olması nedeniyle, biyoetik eğitiminde kaliteyi tanımlamak ve ölçmek için bir normatif model önermeyi amaçlamaktadır. HSK modeli, biyoetik eğitiminde kaliteyi hedeflere uygunluk olarak tanımlamış ve bu hedefleri (1) etik bilgiyi artırmak, (2) etik becerileri geliştirmek için etik duyarlılığı, farkındalığı ve yargıyı güçlendirmek (3) etik davranış geliştirmek ve ( 4) kültürel yeterliliği teşvik etmek olarak belirlemiştir. Tezde, Avedis Donabedian'ın üç yaklaşımı olan: yapı, süreç ve sonuç, biyoetik eğitiminde kalite standartlarını ve göstergelerinin formüle edilmesi için kullanılmıştır. Veri toplama açısından HSK, karma araştırma yöntemleri ve belge incelemeleri, anketler, röportajlar, gözlemler gibi farklı veri toplama teknikleri kullanmayı önermektedir. İlaveten, HSK verileri analiz etmek ve bir biyoetik programının veya kursunun genel kalitesi ile ilgili bir sonuca ulaşmak için, analitik bir hiyerarşi süreci ile Likert ölçeğine dayalı bir yöntem kullanılmasını önermektedir. HSK, biyoetik eğitiminin her seviyesinde belirli standartları aynı anda yerine getirmeden uzun süreli, bilinçli ve sürdürülebilir kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığını varsaymaktadır. Bu görüşe göre HSK, yapı, süreç ve sonucu biyoetik eğitiminin üç seviyesi olarak görmektedir ve tüm bu seviyelere eşit önem atfetmektedir. Normatif yönü nedeniyle bazı sınırlamaları olsa da HSK modeli, ortaya çıkan bu yeni alanda, kaliteyi tanımlayan ve değerlendiren ilk kapsamlı çalışma olması açısından, biyoetik eğitimi ve kalitesinin kesişimindeki boşluğu doldurma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, modelin kültürel yeterliliği teşvik etme üzerindeki vurgusu, biyoetikteki farklılıkları uzlaştırmanın ve farklı değerleri asimilasyona veya marjinalleşmeye neden olmadan entegre etmenin uygulanabilirliğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the lack of academic studies in the quality assessment of bioethics education, this dissertation aimed to propose a normative model, Quality in All Levels (QAL), to define and measure quality in bioethics education. The QAL model described quality in bioethics education as conformance to the goals and determined these goals as (1) increasing ethical knowledge, (2) improving ethical skills to strengthen ethical sensitivity, awareness, and judgment, (3) developing ethical behavior, and (4) promoting cultural competence. The dissertation utilized Avedis Donabedian's three approaches: structure, process, and outcome to formulate quality standards and indicators in bioethics education. In respect of data collection, QAL suggested using mixed research methods and different data collection techniques, such as document reviews, surveys, interviews, and observations. Additionally, QAL advised employing a Likert scale-based method with an analytic hierarchy process in order to analyze data and reach a conclusion concerning the overall quality of a bioethics program or course. QAL assumes that it is not possible to ensure long-standing, deliberate, and sustainable quality without simultaneously fulfilling certain standards in each level of bioethics education. In this view, QAL regards the structure, process, and outcome as the three levels of bioethics education and requires attributing equal importance to all these levels. Even though encompassing some limitations due to its normative aspect, the QAL model has high potential to fill the gap in the intersection of bioethics education and quality by indicating the first comprehensive study defining and assessing quality in this emerging field. Furthermore, the emphasis of the model on promoting cultural competence inquires the feasibility of reconciling differences in bioethics and integrating distinct values without causing assimilation or marginalization.