Türkiye'nin Orta Asya'da yumuşak güç kullanımı: Kazakistan örneği
Turkey's use of soft power in Central Asia: Kazakhstan example
  1. Tez No: 794248
  2. Yazar: DERYA MARANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Çalışma, küreselleşen dünyada son yıllarda sert gücün yerine uluslararası sistemde uygulanmaya başlayan yumuşak güç kavramı ve bu bağlamda, Türkiye'nin genel olarak yumuşak gücü, özellikle de Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nden Kazakistan'a yönelik uyguladığı yumuşak güç politikası ve bunun sonucunda bu ülkeyle ikili ilişkilerde ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirmemize yardımcı olacak ve Rusya'nın Orta Asya bölgesinde uygulamaya koyduğu Yakın Çevre Doktrini ile Türkiye'nin Orta Asya'ya dönük beklentilerinin nasıl bir seyir izleyeceği ve mevcut dış politika ve yumuşak güç politikasının sürecinin ne derece işe yaradığı çalışmamızın ana eksenini oluşturmaktadır. Bu konunun seçilmesindeki amaç; Türkiye'nin büyük önem verdiği Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerine yumuşak güç kavramı çerçevesinde farklı bir bakış açısı getirebilmek, bu bölge ülkelerinden Kazakistan'a yönelik olarak uygulanan yumuşak güç politikası unsurlarına dair bilgilerin çeşitli kaynaklarda dağınık olarak yer almasının yarattığı olumsuzluğun giderilebilmesine bir katkı olarak ilgili bütün konuların genel ve detaylı unsurlarıyla tek çatı altında toplanması ve böylelikle konu hakkında çalışma yapacakların tek bir kaynaktan bilginin çoğuna ulaşabilmesini sağlamaktır. Çalışmada ilk olarak tez konusuyla ilişkili olması sebebiyle, uluslararası sistemde dikkate alınan güç, yumuşak güç, realizm, neorealizm, teorileri yumuşak güç başlığı altında genel olarak anlatılmıştır. Daha sonra, Türkiye'nin yumuşak güç kaynakları olarak sahip olduğu kültür-tarihi, jeopolitik konumu ve coğrafyası, ekonomik durumu dikkate alındığında, yumuşak güç stratejilerinin, dış politika, kültürel etkileşim faaliyetleri -kamu diplomasisi ve ekonomik- insani yardımlarla işbirliği ile ilişkili olduğu belirtilmektedir. Türkiye'nin yumuşak güç politikasını uygulamasında etkili olan kuruluşlar ve kurulmuş örgütler ve faaliyetleri ele alınmıştır. Karşılıklı işbirliği ve yardımlaşma ile birlikte ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu konularla birlikte bölgede önemli bir güç olan Rusya Federasyonu'nun bölge ülkelerinde özelde Kazakistan'a uyguladığı yumuşak güç politikası ve bunun Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerine etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of soft power, which has been applied in the international system instead of hard power in the globalizing world in recent years. In this context, Turkey's soft power policy in general, but especially its soft power policy towards Kazakhstan, one of the Central Asian Turkic Republics has been discussed. Turkey's bilateral relations with Kazakhstan is also dwelled upon. This will help us to evaluate developments in the two countries' relations and with the Near Environment Doctrine implemented by Russia in the Central Asia region, how Turkey's expectations for Central Asia will proceed and to what extent the current foreign policy and soft power policy process work is the main axis of our study. Our purposes in choosing this topic are; to bring a different perspective to Turkey's relations with the Central Asian Turkic Republics, to which it attaches great importance, within the framework of the concept of soft power, to contribute to the elimination of inappropriateness caused by scattered information about Turkey's soft power policy elements applied towards Kazakhstan, to gather all the relevant topics under one roof with general and detailed elements, so that those who will work on the subject can access most of the information from a single source and to ensure easy reach to such information. In the study, firstly, power, soft power, realism, neorealism, which are considered as some of the major elements of the international system, are generally explained under the title of soft power, since they are related to the subject of thesis. Considering culture-history, geopolitical position, geography and economic situation of Turkey as soft power resources, it is stated in the thesis that soft power strategies are related to cooperation within foreign policy practices, cultural interaction activities - public diplomacy and economic - humanitarian aid. The institutions and organizations and their activities that are effective in the implementation of Turkey's soft power policy are also discussed. The results achieved through cooperation and assistance were evaluated, as well. Along with these issues, the soft power policy of the Russian Federation, which is an important power in the region, especially in Kazakhstan in the countries of the region and its impact on Turkey's activities in the region were discussed.