Uzaktan eğitim ve uzaktan öğretmen yetiştirme bağlamında akademisyen uygulama, görüş ve önerileri
Academicians' practices, opinions and suggestions in the context of distance education and distance teacher training
- Tez No: 794266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma Covid-19 Pandemisi ile birlikte zorunlu ve ani bir biçimde uygulamaya geçilen acil uzaktan eğitim sürecinde, eğitim fakültelerinde ders veren akademisyenlerin acil uzaktan eğitim uygulamaları, bu süreçte karşılaştıkları sorunlar ile bunlara karşı çözüm önerileri ile uzaktan eğitime dair genel görüşleri ve bu görüşlerde pandemi sonrası ne tür değişimler olduğuna ilişkin bilgi toplamayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu eğitim fakültelerinde farklı bilim dallarında görev yapan uzaktan eğitim yoluyla ders veren on akademisyen oluşturmaktadır. Görüşmeler video-konferanslar aracılığıyla yapılmış ve bu görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi ile çözümlenerek çok sayıda bulguya ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular alanyazındaki diğer bazı çalışmalar ışığında tartışılmış ve uzaktan öğretmen yetiştirmede yer alan paydaşlara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the period of emergency remote education which was implemented suddenly and compulsory due to the Covid-19 pandemic, the aim of this study is to collect information about the way in which academicians who teach in faculties of education apply the distance education model, the problems they encounter and the solutions they produce against them, their general views and what changes have occurred in these views after the pandemic. The research was conducted with a case study, one of the qualitative research methods. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. The participant group of the research consists of ten academicians who teach through distance education in faculties of education. The interviews were made via video-conferences and these interviews were recorded. Many findings were obtained by analyzing the obtained data with the methods of descriptive analysis and content analysis. The findings were discussed in the light of some other studies in the literature and various suggestions were made to the stakeholders involved in distance teacher training.