Halk kütüphanelerinin kullanıcı bakışıyla değerlendirilmesi: Van İl Halk Kütüphanesi örneği
Evaluation of public library services from user's perspective: The case of Van Provincial Public Library
  1. Tez No: 794269
  2. Yazar: BURCU PİRHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, Van İl Halk Kütüphanesi örneği üzerinden var olan hizmetlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, yürütülen etkinliklerin çeşitlendirilmesi ve yenilikçi kavramın günümüz halk kütüphanelerinin hizmet felsefesi çerçevesinde yarattığı değişimler, yenilikler, kullanıcı üzerindeki olumlu-olumsuz unsurlar, halk kütüphanelerinin önemi için kütüphane hizmetlerinin arttırılması ve bunların sürdürülebilirlik süreci bağlamında incelemek ve ele alınarak, sürecin kullanıcı üzerindeki memnuniyeti üzerindeki etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda yürütülen çalışmanın örneklemini, Van İl Halk Kütüphanesinde görev yapan kütüphane yönetimi ve 110 kullanıcı oluşturmaktadır. Çalışmada betimleme yöntemi kullanılmış olup, ortaya konan mevcut durumun tezin amacı ile ilişkilendirilmesi noktasında ise yüz yüze görüşme(yönetim-personel) ve anket tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bilgilerin analizinde SPSS 20 programından yararlanılmıştır. Çalışmada nitel verilerinin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, Van İl Halk Kütüphanesinin bilgi ve bilişim teknolojileri başta olmak üzere, bilginin dünyasını şekillendiren temel dinamikleri dikkate alarak kendini kurumsal anlamda yenilikçi kalmaya yoğun çaba sarf ettiği, bu çabanın kullanıcılarda da bir karışıklık uyandırdığı ve kullanıcı memnuniyeti açısından sürekli bir iyiye gidişin olduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the improvement and development of the existing services, the diversification of the activities carried out, and the changes created by the innovative concept within the framework of the service philosophy of today's public libraries, innovations, positive and negative factors on the user, increasing the library services for the importance of public libraries and their sustainability through the Van Provincial Public Library Example. It is aimed to examine and deal with the process in the context of the process and to reveal the effect of the process on the satisfaction of the user.The sample of the study carried out in this context consists of the library management and 110 users working in the Van Provincial Public Library. The descriptive method was used in the study, and face-to-face interview (management-personnel) and survey techniques were used to relate the present situation with the aim of the thesis. SPSS 20 program was used in the analysis of the information obtained. Content analysis method was used in the analysis of qualitative data in the study. At the end of the research, it was concluded that the Van Provincial Public Library made great efforts to remain innovative in the institutional sense by taking into account the basic dynamics that shape the world of information, especially information and information technologies, this effort caused confusion among users and there was a continuous improvement in terms of user satisfaction. judgment has been reached.