Türkiye'de zorunlu karşılıkların finansal istikrara etkisinin post-keynesyen yorumu
The effects of reserve requirements on financial stability in Turkey and post-keynesian view
- Tez No: 794300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN USUPBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geleneksel bir para politikası aracı olan zorunlu karşılık oranları, Klasik iktisat eğitiminde mevduat çarpanını oluşturan temel ve önemli bir değişkendir. Teoride sahip olduğu bu önemli role rağmen pratikte merkez bankalarının sıklıkla başvurduğu bir araç değildir ve çok sık değiştirilmez. 2008'de yaşanan küresel finansal kriz sonrası merkez bankaları finansal istikrarın sağlanmasına daha fazla önem vermiş ve bu kapsamda makroihtiyati bir araç olan zorunlu karşılık oranı da ön plana çıkmıştır. TCMB, özellikle 2011 yılı ve sonrasında zorunlu karşılık oranlarını faiz oranı aracına yardımcı olarak aktif bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Geleneksel kullanımda zorunlu karşılık oranlarındaki değişikliklerin reel kredi hacmi üzerinde ters yönde bir etki yapması beklenmektedir, ancak zorunlu karşılık oranlarındaki artışların reel kredi hacmini düşürmediği gözlenmiştir. Bu sonuç, Post – Keynesyenlerin para arzının içselliği ve kredilerin kredi talep edenlerce belirlendiği görüşleriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
As a traditional monetary policy instrument, reserve requirement ratio is basic and important variable formulating deposit multiplier for Classical Economy Theory lessons. However it has just an important role in the theory, central banks generally don't change the ratio frequently. Central banks attached more importance to financial stability objective after the 2008 global financial crisis and reserve requirement ratio came out in this context as a macroprudential instrument. Central Bank of the Republic of Türkiye started to use reserve requirements along with nominal interest rates actively in especially 2011 and afterwards. It is expectable in the traditional usage of reserve requirements that changes in required reserves affect real credit volume inversely, however it is observed that an increase in the reserve requirements doesn't make a decrease in the real credit volume. This observation accommodates with the views of Post – Keynesians about endogenous money supply and the idea credit supply is determined by credit borrowers.