2008 küresel mali kriz sonrasında TCMB para politikası uygulamalarının Türk bankacılık sistemine etkileri üzerine bir inceleme
A study on the effects of CBRT monetary policy on the Turkish banking system after the 2008 global financial crisis
- Tez No: 959178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
2007 yılının ortalarından itibaren ABD'de ortaya çıkan mortgage krizi 2008 yılında küresel ölçekte etkili olan bir krize dönüşerek dünya ekonomilerinde derin sarsıntılara neden olmuş; bankacılık sisteminin dayanıklılığı ve merkez bankalarının politikaları önemli ölçüde sorgulanmıştır. Krizden etkilenen tüm ülkelerin yaptığı gibi Türkiye'de 2010 yılı itibariyle yeni para politikası stratejileri geliştirerek krizin etkilerinin hafifletilmesini amaçlamıştır. TCMB, krizden önce politika hedefi olarak yalnızca fiyat istikrarının sağlanmasını amaçlamıştır ancak küresel krizden sonra fiyat istikrarı hedefinin tek başına yeterli olmadığı anlaşıldığı için fiyat istikrarı hedefine ek olarak finansal istikrar hedefini de devreye almıştır. Politika faizine ek olarak faiz koridoru, zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyon mekanizması gibi yeni araçlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada TCMB'nin küresel kriz sonrası dönemde uyguladığı para politikası araçlarının Türk bankacılık sistemindeki göstergelere etkisinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan bağımsız değişkenler politika faizi, faiz koridoru, zorunlu karşılık oranlarıdır. Bağımlı değişkenler ise kredi riski, karlılık, faiz gelir-gider dengesi, likidite yapısı, risk yönetimi ve sermaye yapısı gibi alanları temsil eden değişkenlerden oluşmaktadır. Çalışma dönemi Mayıs 2010-Ocak 2025 olarak belirlenmiş olup ilgili veriler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-EVDS sistemi ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun resmi internet sitesinden aylık olarak toplanmıştır, bazı rasyolar ise toplanan veriler yardımıyla hesaplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz edebilmek için sırasıyla ADF Birim Kök Testi, Johansen Eşbütünleşme Testi uygulandıktan sonra DOLS ve FMOLS tahmincileri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, para politikası araçlarının seçilmiş bankacılık göstergeleri üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkiler yarattığını ancak bu etkinin araç bazında farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The mortgage crisis that emerged in the USA in mid-2007 turned into a global crisis in 2008, causing deep shocks in world economies; the resilience of the banking system and the policies of central banks were questioned to a great extent. As all countries affected by the crisis did, Turkey aimed to mitigate the effects of the crisis by developing new monetary policy strategies as of 2010. Before the crisis, the CBRT aimed only to achieve price stability as a policy target, but after the global crisis, it realized that the price stability target alone was not sufficient, so it put the financial stability target into effect in addition to the price stability target. In addition to the policy rate, new tools such as the interest rate corridor, required reserves and the reserve option mechanism have been used. This study aims to analyze the effects of the monetary policy tools implemented by the CBRT in the post-global crisis period on the indicators in the Turkish banking system. The independent variables used in the study are the policy rate, interest rate corridor and required reserve ratios. Dependent variables consist of variables representing areas such as credit risk, profitability, interest income-expenditure balance, liquidity structure, risk management and capital structure. The study period is determined as May 2010-January 2025 and the relevant data are collected monthly from the Central Bank of the Republic of Turkey-EVDS system and the official website of the Banking Regulation and Supervision Agency, and some ratios are calculated with the help of the collected data. In order to analyze the relationship between the variables, ADF Unit Root Test, Johansen Cointegration Test are applied, respectively, and then DOLS and FMOLS estimators are used. The findings show that monetary policy instruments create both direct and indirect effects on the selected banking indicators, but this effect differs on the basis of the instrument.