Temel eğitimde okuryazarlık kavramı: Bibliyometrik bir çalışma
The concept of literacy in primary education: A bibliometric study
- Tez No: 794306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada temel eğitimde okuryazarlık kavramıyla ilgili Web of Science'ta yayınlanan makalelerin eğilimleri belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma verileri Web of Science veri tabanında temel eğitim (primary education), okuryazarlık (literacy) esas olmak üzere benzer kavramlar olan ilkokul, temel eğitim, ilköğretim, 1.-2.-3.-4.-5.sınıf (primary school, elementary education, elementary school, grade 1-2-3-4-5 ve first grade, second grade, third grade, fourth grade, fifth grade) kavramları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerini elde etmek için betimsel ve bibliyometrik analizler birlikte kullanılmıştır. İlk aşamada 4783 makaleye ikinci aşamada ise 459 makaleye ulaşılmıştır. Bu veriler Vosviewer programı ile işlenerek betimsel ve bibliyometrik içerikler tablo ve ağ haritaları elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre temel eğitim ve okuryazarlık alanında en fazla 2020 yılında çalışma yapıldığı, araştırmaların büyük bir kısmının temel eğitim ve okuryazarlık alanında Web of Science veri tabanında eğitim/eğitim kategorilerinde makale yayınlandığı, en sık yayın yapılan dillerin başında İngilizce daha sonra ise İspanyolca olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca, temel eğitim ve okuryazarlık alanında yapılan çalışmalarda anahtar kelime olarak en çok 'literacy, primary education, primary school, digital literacy' anahtar kavramlarının geçtiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen makalelerde, araştırmacılar arasında etkin olan ilk beş araştırmacı kırk bağlantı gücüne sahip Philip C. Abrami, yedi bağlantı gücüne sahip Fernando Guzman-Simon, yedi bağlantı gücüne sahip Lori E. Skibbe, yedi bağlantı gücüne sahip Lisa Zimmerman, altı bağlantı gücüne sahip Eduardo Garcia-Jimenez olduğu ulaşılan diğer bulgulardadır. Temel eğitim ve okuryazarlık ile ilgili çalışmalarda Reading and Writing dergisinin 10 makale 290 atıf ile ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Education 3-13, Journal of Early Childhood Literacy ve Journal of Research in Reading dergilerinin ise 7 makale ile aynı sayıda yayına yer verdiği görülmektedir. Fakat Journal of Research in Reading dergisi daha çok atıf (192) almıştır. Early Childhood Research Quarterly dergisi yayınladığı 6 makale ile 290 atıf alırken Elementary School Journal dergisi 6 yayın ile 436 atıf aldığı görülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre ABD, temel eğitimde ve okuryazarlık alanında WoS veri tabanında 97 makale ile en etkin ülkedir. Ayrıca ilgili alandaki yayınlar arasında bağlantı gücü ve atıf sayısı da en yüksek ülke konumundadır. 52 makaleyle İspanya ikinci, 32 makaleyle İngiltere üçüncü, 27 makale ile Kanada dördüncü sırada ve 24 yayın ile Avustralya beşinci sıradadır. Türkiye ise 21 makaleye sahiptir. Sonuç olarak bu araştırma; temel eğitimde okuryazarlık alanında öne çıkan yayın, yazar, yayın dili, dergi, ülke, atıf sayısı, iş birlikleri, güncel araştırma konuları ve gelecekteki araştırma eğilimleri olmak üzere birçok bileşene ilişkin genel bir çerçeve oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine and evaluate the trends of the articles published in the Web of Science on the concept of literacy in primary education. The research data is based on the Web of Science database, with similar concepts as primary education, literacy, primary school, elementary education, 1st-2nd-3rd-4th-5th grade concepts. Descriptive and bibliometric analyzes were used together to obtain the data of the study. In the first stage, 4783 articles were reached, and in the second stage, 459 articles were reached. These data were processed with the Vosviewer program and descriptive and bibliometric content tables and network maps were obtained. According to the findings of the research, the most studies were conducted in the field of primary education and literacy in 2020, the majority of the studies were published in the education/education categories in the Web of Science database in the field of primary education and literacy, the most frequently published languages were English and then Spanish. findings have been reached. In addition, it has been concluded that the keywords 'literacy, primary education, primary school, digital literacy' are mostly used as keywords in studies conducted in the field of primary education and literacy. In the articles reviewed within the scope of the research, the first five researchers who were active among the researchers were Philip C. Abrami with forty connection strength, Fernando Guzman-Simon with seven link strength, Lori E. Skibbe with seven link strength, Lisa Zimmerman with seven link strength, and six link strength. Eduardo Garcia-Jimenez is among the other findings reached. In studies on primary education and literacy, Reading and Writing journal ranks first with 10 articles and 290 citations. Education 3-13, Journal of Early Childhood Literacy and Journal of Research in Reading have 7 articles and the same number of publications. However, the Journal of Research in Reading received more citations (192). While the Early Childhood Research Quarterly journal has 6 articles and 290 citations, the Elementary School Journal has 6 publications and 436 citations. According to the results of the research, the USA is the most active country in the field of primary education and literacy with 97 articles in the WoS database. In addition, it is the country with the highest link strength and number of citations among the publications in the relevant field. Spain is second with 52 articles, England is third with 32 articles, Canada is fourth with 27 articles, and Australia is fifth with 24 publications. Türkiye has 21 articles. As a result, this research; it has created a general framework for many components that stand out in the field of literacy in primary education, including publication, author, publication language, journal, country, number of citations, collaborations, current research topics and future research trends.