Metastatik renal hücreli karsinomlarda nivolumab etkinliğini predikte eden faktörler
Factors predicting nivolumab efficacy in metastatic renal cell carcinomas
  1. Tez No: 794328
  2. Yazar: MURAT ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Metastatik Renal Hücreli Kanserlerde Nivolumab Etkinliğini Predikte EdenFaktörler Amaç: Böbrek kanseri teorik olarak kemoterapiye dirençli tümörlerdendir ve immun sıcak tümörlerdendir. Son 2 dekada kadar tedavide interferon etkisi sınırlı yegane ilaç iken son 2 dekadda anjiogenez inhibitörü tirozin kinaz inhibitörleri ve immunoterapi ajanları umut verici sonuçlar ortaya koymuştur. Bizde çalışmamamızda bu umut verici ajanlardan ülkemizde geri ödeme kapsamına yakın dönemde girmiş olan nivolumab isimli immunoterapi ajanının etkinliğini predikte eden faktörleri ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: 3 merkezde mRCC tanısı ile takip edilen 60 hastasnın verileri retrospektif incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, ECOG PS, başlangıç evreleri, nefrektomi durumu, patolojik alt grubu, grade,tümör çapı, sarkomatid diferensiyasyon durumu,renal ven invazyon durumu, ipsilateral adrenal invazyon durumu, TNM evresi, metastaz bölgeri, MSKCC risk skoru, tümör taraf durumu, tanı anı ve nivolumab(immunoterapi) öncesi hemogram parametreleri(hemoglobin, lokosit,nötrofil,lenfosit,platelet), biyokimyasal olarak LDH, ALT,kreatinin ve kalsiyum değerleri, PET-CT suvmax değerleri ve palyatif radyoterapi alıp almadığı parametreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Predicting Factors of Nivolumab Efficacy in Metastatic Renal Cell Cancers Objective: Kidney cancer is one of the theoretically resistant tumors to chemotherapy and immune-warm tumors. Until the last 2 decades, interferon was the only drug with limited effect in the treatment, while in the last 2 decades, angiogenesis inhibitors, tyrosine kinase inhibitors and immunotherapy agents have shown promising results. In our study, we aimed to reveal the factors that predict the effectiveness of the immunotherapy agent named nivolumab, which is one of these promising agents, which has recently been included in the scope of reimbursement in our country. Method: The data of 60 patients followed up with the diagnosis of mRCC in 3 centers were analyzed retrospectively. Patients' age, gender, ECOG PS, initial stages, nephrectomy status, pathological subgroup, grade, tumor diameter, sarcomatid differentiation status, renal vein invasion status, ipsilateral adrenal invasion status, TNM stage, metastasis sites, MSKCC risk score, tumor side status Hemogram parameters (hemoglobin, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet), biochemical LDH, ALT, creatinine and calcium values, PET-CT suvmax values ​​and whether or not he received palliative radiotherapy were recorded at the time of diagnosis and before nivolumab (immunotherapy).