Ankilozan spondilitli hastalarda diyastolik fonksiyon parametreleri ile serum adma düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the level of serum adma and diastolic function parameters in ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 452815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÖNTÜRK TEKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Ankilozan Spondilitli (AS) hastalarda diyastolikfonksiyon parametreleri ile serum Asimetrik Dimetil Arjinin (ADMA) düzeyleri arasındakiilişkiyi değerlendirmekti. Ayrıca uygulanan farklı tedavi stratejilerinin ADMA vediyastolik fonksiyon parametreleri üzerindeki etkilerini araştırdık.Metod: Bilinen klasik kardiyovasküler hastalık, risk faktörü ve semptomu olmayan 60 AShastası (32.16±7.79 yaş, 53/7 E/K) ve 40 kontrol (29.92±7.29 yaş, 35/5 E/K) çalışmayaalındı. Glukoz, lipid düzeyleri, C Reaktif Protein (CRP), Eritrosit sedimentasyon hızı(ESH) ve ADMA düzeyleri çalışıldı. Hastalık aktivitesi Bath Ankylosing SpondylitisDisease Activity Index (BASDAİ), fonksiyonel durum Bath Ankylosing SpondylitisFunctionel Index (BASFİ), spinal mobilite ise Bath Ankylosing Spondylitis MetrologyIndex (BASMİ) ölçümleri ile değerlendirildi. 2D (İki boyutlu), M-mod, standart ve dokuDoppler ile ekokardiyografik ölçümler gerçekleştirildi.Bulgular: CRP, ESH ve ADMA düzeyleri AS grubunda kontrole göre belirgin olarakyüksek saptandı. Standart Doppler ekokardiyografi ile AS grubunda 6 (%10), kontrolgrubunda ise 2 (%5) hastada Diyastolik Disfonksiyon (DD) saptandı, ancak fark istatikselolarak anlamlı değildi (p=0.36). Doku Doppler (TDI) ile yapılan ekokardiyografikdeğerlendirmede ise AS grubunda 12 (%20), kontrol grubunda ise 3 (%8) hastada DDsaptandı. Standart metoda göre doku Doppler ile AS grubunda DD saptanan hastalar 2 katdaha fazla olmasına rağmen istatiksel anlamlılık düzeyine ulaşmadı (p=0.08). 3 grubu(anti-TNFα, konvansiyonel tedavi ve kontrol grubu) serum ADMA, CRP, ESH düzeylerive ekokardiyografik parametreler açısından karşılaştırdık. ADMA, ESH ve CRP düzeyleriaçısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptadık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: The aim of this study was to evaluate between parameters of diastolic functionand serum ADMA levels in patients with ankylosing spondilitis. İn addition weinvestigated different treatment strategies effects of ADMA and diastolic functionparameters.Methods : 60 AS patients (32,16±7,79 years, 53 M/ 7 F) and 40 control (29,92 ±7,29years, 35 M/ 5F) subjects without classical cardiovascular (CV) risk factors, CV diseaseand symptoms were studied. Glucose, serum lipids, CRP, ESR, ADMA were studied.Spinal mobility, disease activity and functional status were assessed with Bath AnkylosingSpondylitis Metrology Index (BASMİ), Bath Ankylosing Spondylitis Disease ActivityIndex (BASDAİ) and Bath Ankylosing Spondylitis Functionel Index (BASFİ). Twodimensional,M-Mod, SDE, PW-TDI echocardiography examinations were performed.Results: Acute phase reactants (CRP, ESR) and ADMA levels were significantly higher inAS group compared to the control. Two (5%) control subjects and 6 (10%) AS patients metthe left ventricular diastolic dysfunction (DD) criteria by using conventional Dopplerechocardiography, but the difference was not statistically significant (p=0,36). However,using PW-TDI method 12 (20%) patients in the AS group and 3 (8%) subjects in thecontrol group were diagnosed to have LVDD. According to the standard method of tissueDoppler patient with AS group DD did not reach statistical significance although were than2 times (p=0,08). Third group (Anti TNF, conventional treatment and the control group)were compared in terms of serum ADMA, CRP, ESR levels and echocardiographicparameters. We found plasma ADMA, ESR and CRP levels statistically significantdifference between the groups.