Michel Foucault'nun iktidar kavramı üzerinden 'The servant' ve 'The trial' filmlerinin incelenmesi
The Servant and the trial on Michel Foucault's concept of power review of the movies
- Tez No: 794335
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ASLANYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Philosophy, Fine Arts, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanı amacı Michel Foucault'nun iktidar kavramı üzerinden The Servant ve The Trial filmlerinin incelenmesidir. Michel Foucault felsefesinin en önemli kavramlarından birisi olarak öne çıkan iktidar kavramı onun düşüncesiyle birlikte hem felsefede hem de sosyolojide yeni bir anlama bürünmüştür. Nitekim Michel Foucault felsefesinde iktidar sadece olumsuz taraflarıyla ele alınan bir kavram değildir. İktidar kavramı bu şekilde değerlendirilmemelidir. İktidar aynı zamanda üreten ve bireylerin katıldığı olumlu bir anlama da sahiptir. Bu anlamıyla iktidar her bir insanı her yerde çepeçevre kuşatmıştır. Dolayısıyla her birimizin iktidar alanlarından soyutlanması söz konusu değildir. Her iki filmde de bu çerçeveden analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde filmdeki karakterlerin de iktidar ilişkileri tarafından kuşatılmış olduğu görülmektedir. Özellikle karakterlerin de bu ilişkiler ağından kaçamadıkları gibi onun üretici birer parçası oldukları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte filmde Michel Foucault felsefesinin iktidarla birlikte ortaya çıkan bir diğer kavramının da tartışıldığı görülmektedir: her yeri saran iktidar ve direnişin imkanları. Dava filminde Josef bu iktidarın farkına varmıştır. Bu önemli bir tespittir. Diğer yandan her iki filmde de karakterlerin iktidar alanları tarafından kategorize edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine Michel Foucault's films The Servant and The Trial through the concept of power. The concept of power, which stands out as one of the most important concepts of Michel Foucault's philosophy, has taken on a new meaning both in philosophy and sociology with his thought. As a matter of fact, in Michel Foucault's philosophy, power is not a concept that is handled only with its negative sides. The concept of power should not be evaluated in this way. Power also has a positive meaning that produces and participates in individuals. In this sense, power has surrounded every human being everywhere. Therefore, it is not possible for each of us to be isolated from the spheres of power. Both films were analyzed from this perspective. In the analyzes made, it is seen that the characters in the movie are also surrounded by power relations. Especially in their characters, it has been observed that they cannot escape from this network of relations, and they are also a productive part of it. In addition, it is seen that another concept of Michel Foucault's philosophy that emerges with power is also discussed in the film: power and the possibilities of resistance that pervades everywhere. In the movie, Josef became aware of this power. This is an important finding. On the other hand, in both films, it was observed that the characters were categorized by their fields of power.