Mıchel Foucault'nun iktidar kavramı bağlamında Cesur Yeni Dünya ve 1984 distopyalarının irdelenmesi
Examination of Brave New World and 1984 dystopias in the context of Michel Foucault's concept of power
  1. Tez No: 925817
  2. Yazar: YELİZ CANDEMİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Michel Foucault'nun iktidar kavramını iki eser üzerinden, yirminci yüzyıl distopya edebiyatındaki yansımalarını derinlemesine incelemektir. Bu bağlamda, Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya ve George Orwell'ın 1984 eserleri, Foucault'nun disiplinci ve biyo-politik iktidar anlayışlarının izlerini sürmek için temel metinler olarak ele alınmıştır. Foucault, iktidarın yalnızca devletin baskıcı aygıtları ile sınırlı olmadığını, bireylerin bedenlerini ve zihinlerini şekillendiren, gündelik hayatta sürekli işleyen çok boyutlu bir mekanizma olduğunu savunur. Tez çalışması, bu kavramların distopik dünyalarda nasıl işlediğini anlamayı hedeflemektedir. Cesur Yeni Dünya, haz ve tüketim aracılığıyla bireylerin toplumsal düzene nasıl bütünleşmiş olduğunu ve genetik kontrol mekanizmalarının biyo-politik gücü nasıl görünmez hale getirdiğini vurgularken, 1984, gözetim ve baskı yoluyla bireylerin özneleşme süreçlerinin nasıl bastırıldığını gözler önüne serer. Foucault'nun iktidar kavramı, her iki eserde de toplumsal kontrol mekanizmalarının temelini ve bireylerin bu mekanizmalarla hem şekillendiği hem de direniş noktalarını barındırdığı yapıları açığa çıkarır niteliktedir. Bu çalışma, Foucault'nun iktidar anlayışının temel unsurlarını (hapishane, ceza, kontrol, gözetim ve biyo-politika) bu iki distopik anlatı çerçevesinde tartışarak, modern toplumların distopik yansımalarını anlamaya katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the reflections of Michel Foucault's concept of power in twentieth-century dystopian literature through an in-depth analysis of two works. In this context, Aldous Huxley's Brave New World and George Orwell's 1984 are considered fundamental texts for tracing the elements of Foucault's disciplinary and biopolitical understandings of power. Foucault argues that power is not confined to the repressive apparatuses of the state but operates as a multidimensional mechanism that continuously shapes individuals' bodies and minds in everyday life. This thesis aims to explore how these concepts function within dystopian worlds. While Brave New World emphasizes how individuals are integrated into the social order through pleasure and consumption, and how genetic control mechanisms render biopolitical power invisible, 1984 reveals how surveillance and oppression suppress the processes of subjectification. Foucault's concept of power is instrumental in uncovering the foundations of social control mechanisms in both works, as well as the structures through which individuals are shaped and where points of resistance emerge. This study seeks to contribute to understanding the dystopian reflections of modern societies by discussing the fundamental elements of Foucault's notion of power (prison, punishment, control, surveillance, and biopolitics) within the framework of these two dystopian narratives.